Fortsæt til indhold
Indland

Hvordan blev Mukthar hvid?

Buschauffør fra populær kampagnefilm blev et kort øjeblik hvid. Ikke en fejl, lyder det fra Arriva.

900.000 Youtube-brugere har set den københavnske buschauffør Mukhtar Adow Mohamed, der på sin fødselsdag den 5. maj blev fejret på behørig vis, da passagererne i den bus han kørte, pludselig brød ud i fødselsdagssang, ligesom en demonstration pludselig gjorde det samme.

Det hele blev optaget af kameraer både i og uden for bussen, og hele episoden er en del af Arrivas kampagne 'Bedre Bustur', der har fokus på at gøre den kollektive trafik i København mere attraktiv.

Men trods nøje planlægning for at gøre filmen så autentisk som mulig, er der sneget sig en lille fejl ind. Cirka 1 minut og 58 sekunder inde i filmen på Youtube kan man se, at den chauffør der kører bussen, pludselig er en hvid mand i hvid skjorte.

Tv: Se hele filmen her

"Ikke en fejl"

Hos Arriva synes man ikke, at klippet er en fejl. Direktør hos forretningsudvalget i Arriva, Jonas Permin, forklarer:

"Jeg synes ikke, det er et problem, da historien stadig er virkelig. Det, der skete, da vi optog filmen, var, at ham der skulle optage bussen forfra, pludselig løb tør for bånd. Så kom der en bus fem minutter senere, og så optog vi igen," siger Jonas Permin og tilføjer, at han ikke mener, at selve historien nødvendigvis bliver dårligere af det.

Han forsikrer, at resten af filmen er taget i et forløb, ligesom Mukhtar Adow Mohamed da heller ikke er hverken skuespiller eller instrueret, men reagerer med ægte følelser.

Tv: Se hele filmen her

LÆS OGSÅ: Dansk buschauffør verdenskendt