Fortsæt til indhold
Digitalt

Hver tredje siger ja til pirateri

<p>Hver tredje dansker mener, det er i orden at stjæle film og musik på nettet, viser ny undersøgelse. Det skriver metroXress.</p>

Kilde: metroXpress

Kelly Clarkson. KLIK. John Mayer. KLIK. Vincent Van Go Go. KLIK. Det kræver kun et par tryk med musen, og den nyeste musik ligger på computeren - uden at det koster en øre. Nok er det ulovligt, men hvorfor betale, når man kan få det gratis? Sådan tænker hver tredje dansker, viser en meningsmåling, som YouGov Zapera har lavet for metroXpress. De mener, at piratkopiering burde gøres lovligt.

Men den ulovlige fildeling har store konsekvenser for kunstnerne, der får væsentigt mindre i lønningsposen. Udviklingen bekymrer Peter Schønning, der er advokat og leder af AntiPiratGruppen.

»Folk mener, der er forskel på at stjæle i en butik og over nettet. Men reglerne er de samme i den virtuelle verden som i den virkelige. Det svarer til at gå ind og stjæle i en forretning,« siger han til metroXpress.

Når venner og naboer også piratkopierer, føles det ikke som en kriminel handling, forklarer adjunkt i økonomi, politik og forvaltning ved Aalborg Universitet Sanne Lund Clement, der tidligere har forsket i danskeres holdning til lovgivningen - herunder piratkopiering.

Kritiske røster

»De fleste føler sig ikke som kriminelle. Tværtimod har man en følelse af, at når alle andre gør det, så er det én selv, der bliver snydt, hvis man ikke også gør det,« siger Sanne Lund Clement.

Men selv om en tredjedel af danskere går ind for at legalisere piratkopiering, så kan den holdning hurtigt ændre sig, vurderer hun.

»Holdningen til loven ændrer sig. Mange var imod loven om, at vi skulle bruge seler i bilen. Det er vi ikke mere,« siger hun til metroXpress.

Hos pladeselskaberne er der kritiske røster over, at så mange ser stort på det nuværende forbud. Derfor er internationale pladeselskaber som Virgin og Universal gået på gaden med en række nye tjenester, der giver brugerne ubegrænset adgang til en lang række musikfiler via en fast månedlig betaling.