Fortsæt til indhold
Spidskandidatrunde

Jeg vil kæmpe hårdt for, at vi kan leve op til forpligtelserne i Parisaftalen

Jyllands-Posten har bedt de 10 spidskandidater til europaparlamentsvalget svare på de 10 samme spørgsmål. Her svarer Margrete Auken, spidskandidat for SF.

Hvad er din egen største svaghed?

Når folk spørger mig, hvad min største styrke er, svarer jeg næsten altid, at jeg siger, hvad jeg mener. Når de spørger mig, hvad min største svaghed er, bliver jeg nødt til at svare det samme: Jeg siger, hvad jeg mener.

Hvordan kommer du helt sikker til at gøre en forskel for danskerne, hvis du bliver valgt til EP?

Jeg kommer fortsat til at kæmpe for vores livsrum på kloden i parlamentets absolut mest grønne gruppe. Den sorte industri har stadig alt for meget magt og indflydelse både i de nationale parlamenter og regeringer samt her i EU. Jeg håber virkelig, at den grønne bølge,vi har set sprede sig i flere af EU’s lande, også vil vise sig ved valget til Europa-Parlamentet, så vi får et meget grønnere parlament, der tager klimaforandringerne seriøst. For det er nu, at der skal lægges pres på rådet (regeringerne) og kommissionen, så vi kan leve op til vores forpligtelser i Parisaftalen. Det vil jeg kæmpe hårdt for.

Hvor mange mandater skal dit parti have, før valget er en succes?

Vi går efter at fastholde vores ene mandat – får vi to, vil det være skønt, og det var vi jo tæt på ved seneste valg.

Hvor mange personlige stemmer skal du have, før valget er en succes?

Det har jeg ingen speciel mening om, men gerne lige så mange som ved seneste valg.

Hvordan mener du, at EU-landene, herunder Danmark, skal forholde sig til spørgsmålet om obligatoriske kvoter, hvis der igen kommer så stor tilstrømning, at ankomstlandene beder om hjælp til at løfte byrden?

Obligatoriske kvoter under et solidarisk europæisk flygtningesystem er en rigtig god idé. Det har EU-Parlamentet støttet, og det mener jeg, at Danmark også skal kæmpe hårdt for at få gennemført.

Hvad gør du personligt for at forbedre klimaet?

Jeg cykler, og jeg rejser så vidt muligt ikke med fly. Men når jeg skal på arbejde, er jeg nærmest nødt til at flyve. Jeg er dog i gang med at finde frem til møderutiner, så vi kan rejse mindre og også helst med tog. I øvrigt er jeg jo efterkrigsbarn og vant til at leve forholdsvist sparsommeligt og uden det store unødige forbrug.

Mener du, at danskerne skal stemme om forsvarsforbeholdet inden for de kommende fem år?

Det har SF ønsket længe. Det kan godt blive aktuelt snart, men lige nu ser det ikke ud til, at der er opbakning til afskaffelse af forbeholdet. Det er dog vigtigt, at vi tager en grundig debat om virkningerne af forbeholdet – især det problem, at vi ingen indflydelse har på, hvilke beslutninger der tages herom i EU.

Hvis du havde en milliard euro, hvad ville du så bruge den på i EU?

Grøn omstilling især til at afværge klimakatastrofen, men også vende nedgangen i biodiversiteten.

Hvis du skulle fjerne en milliard euro fra EU’s budget, hvor ville du så finde den?

Fra landbrugsstøtten og især da subsidierne til de sorte industrier og sort energi.

Hvis du bliver valgt, vil du så fortælle vælgerne, hvordan du hver måned bruger de såkaldte blyantspenge?

Ja, og samtidig vil jeg presse på for, at vi får fælles regler om åbenhed om blyantspenge, som skal gælde alle parlamentarikere.

Se de andre spidskandidaters svar på jp.dk/spidskandidatrunde