Lynende øjne til Wozniacki-træning
Efter onsdagens forskrækkelse var stemningen mere end fokuseret til torsdag-træningen.
Paris
Indholdet af meningsudvekslingerne kunne kun polsktalende forstå, men meningen var ikke til at misforstå.
Caroline og Piotr Wozniacki var langt fra enige om alt under torsdag morgens træning, der meget symbolsk foregik i overskyet vejr, for efter andenrunde-forskrækkelsen havde den danske verdensetter nok at arbejde på.
Mod Aleksandra Wozniak var hun blevet alt for passiv, og øvelserne havde da også til formål at banke tempoet i vejret og tvinge mere kraft ind i slagene, så modstanderne bliver sat mere under pres.
»Vi snakkede efter kampen. Hvad gik godt og mindre godt. Man tager nogle ting med videre og finjusterer. Det er jo ikke sådan, at man ikke kan finde ud af det, man skal bare finde rytmen, og hvis man gentager det 1.000 gange, sidder det igen,« fastslog Caroline Wozniacki.
Den danske verdensetter møder i tredje runde slovakiske Daniela Huntuchova, der er nummer 29 i verden. Hun har deltaget i ni udgaver af French Open, men er aldrig nået længere end til fjerde runde på det røde grus i Paris.
De har mødtes tre gange tidligere, og Wozniacki har endnu ikke tabt et sæt.
Kampen spilles fredag, men er endnu ikke fastsat rent tidsmæssigt.