Uvaccineret Djokovic får også afslag i Miami Open

Novak Djokovic får heller ikke dispensation for manglende coronavaccination i Miami Open.

Artiklens øverste billede
Også Miami Open bliver uden Novak Djokovic, der ikke må rejse ind i USA på grund af coronaregler. Arkivfoto: Amr Alfiky/Reuters

Det er efterhånden mange turneringer, som Novak Djokovic har misset, fordi han ikke vil lade sig vaccinere imod coronavirus.

Ifølge USA’s regler må man som udlænding fortsat ikke rejse ind i landet, hvis man ikke er vaccineret, og derfor bliver Miami Open, der begynder i næste uge, også uden den serbiske verdensetter.

Turneringsledelsen havde ellers forsøgt at få dispensation, så Djokovic kunne være med.

- Vi forsøgte at få en dispensation til Novak Djokovic, men det var ikke muligt, fortæller turneringsdirektør James Blake til Tennis Channel ifølge Reuters.

- Det er klart, at vi som en af de førende turneringer i verden gerne vil have de bedste spillere med. Vi gjorde alt, hvad vi kunne. Vi forsøgte at tale med regeringen, men det var ude af vores hænder.

Djokovic er af samme årsag fraværende i den igangværende Indian Wells-turnering. Tidligere har han også misset US Open og Australian Open på grund af manglende coronavaccination.

Det forventes, at USA ophæver de nuværende indrejseregler 11. maj.

Djokovic risikerer at miste sin status som verdensetter på mandag. Således er spanske Carlos Alcaraz ny mand på førstepladsen, hvis han triumferer i Indian Wells, hvor han foreløbigt er klar til semifinalen mod Jannik Sinner.

/ritzau/

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.