Portræt: Tennisromantikeren gik sin egen vej
Frederik Løchte blev verdenskendt for sin doubletriumf i Wimbledon, men insisterede på at prioritere single.
- Hvorfor i alverden satser du ikke alt på double og dropper single, når det er i double, at du kan blive en del af verdenseliten?
Sådan lød essensen i det spørgsmål, som Frederik Løchte Nielsen måtte lægge ører til hundredvis af gange i tiden efter sin Wimbledon-triumf i herredouble i 2012.
Når han nu pludselig placerede sig blandt verdens 20-25 bedste doublespillere, kunne det være svært at forstå, at han fortsat prioriterede sin singlekarriere, når han alene på banen aldrig formåede at bide sig fast blandt de 200 bedste i verden.
Men Frederik Løchte, der tirsdag i en alder af 38 år annoncerede sit karrierestop, er ikke som alle andre professionelle sportsudøvere.
Han fandt den største glæde ved spillet i single, som han ved lejligheder kaldte ”rigtig tennis”, og så betød det mindre for ham, at der var flere dollars og ranglistepoint at hente for ham som doublespiller.
- Jeg fortsætter uændret med at satse på single . Jeg nyder mit tennisliv maksimalt på denne måde. Og en af grundene til at jeg præsterer så godt i double lige nu, er at jeg også spiller single, sagde Løchte til Ritzau under Wimbledon i 2012.
At han skulle indskrive sig i Wimbledon-historien som vinder, lå absolut ikke i kortene.
Faktisk var han ikke forventet deltager i 2012, men sammen med briten Jonathan Marray blev han tildelt et wildcard til turneringen, og det blev udnyttet maksimalt.
Verdens dengang bedste par - Bob Bryan og Mike Bryan - blev slået i semifinalen, og i finalen blev Robert Lindstedt og Horia Tecau besejret, og Løchte og Marray er fortsat de eneste wildcard-vindere i herredouble i Wimbledons historie.
57 og 59 år forinden havde Løchtes farfar, Kurt Nielsen, selv stået i Wimbledon-finaler, men dog tabt dem begge i single.
Triumfen banede også vejen for, at Løchte sammen med Marray sammen år deltog i ATP Finals, hvor de nåede semifinalen.
Løchte spillede med en del forskellige makkere i karrierens sidste år. I 2014 gav det en ATP-titel med Johan Brunström i Chennai, og i 2019 strøg han sammen med Tim Pütz til tops i München.
Karrierens sidste kamp på touren blev ganske passende på en af de største scener i Australian Open, hvor han sammen med Marcus Daniell tabte i anden runde i lørdags.
Noget farvel til tennis bliver det dog langtfra. Allerede for to år siden tiltrådte han som spillende Davis Cup-kaptajn for Danmark, og det arbejde fortsætter han.
Løchte har gang på gang fortalt, hvor meget det har betydet for ham at spille for Davis Cup-holdet, og nu øser han erfaringen videre til den næste generation, som han håber at føre op blandt de bedste nationer.
Næste opgave er udekampen mod Indien i begyndelsen af marts, hvor der er oprykning på spil, og over for TV 2 Sport udelukker Løchte ikke at give et nap med i double.