Pytlick: Viborg bejler til europæisk titel

Landstræner Jan Pytlick har Viborg HK's håndboldkvinder som favorit til at løfte Cup Winners Cup-trofæet.

Artiklens øverste billede

Når håndboldkvinderne fra Viborg HK i dag klokken 16.40 træder ind i Viborg Stadionhal, er værterne favoritter til at vinde Cup Winners Cup-titlen, selvom den ungarske modstander fra FTC Budapest vandt det første opgør med 31-30.

Det mener landstræner Jan Pytlick.

- Viborgs chancer er rigtig gode. Bare det at slutte af på hjemmebane betyder meget. Jeg vil kalde Viborg for favoritter. I procenter hedder den 60-40 i Viborgs favør, lyder det fra Jan Pytlick.

Forsvaret skal justeres

Nøglen til den samlede sejr er ifølge landstræneren placeret i viborgensernes forsvar, hvor der lige skal strammes lidt op i forhold til kampen i Ungarn.

- Det er nok forsvarsmæssigt, at der er nogle ting, der skal justeres på, for jeg tror ikke, at det bliver et problem for Viborg at lave mål, både i kontrafasen og når de er i angreb normalt.

- Det er småting, der skal justeres i forsvaret, og gør Viborg det, så vinder de også kampen, siger Pytlick.

FTC Budapest er forsvarende mester i turneringen. Sidste år sendte mestrene netop Viborg ud i kvartfinalen på vej mod titlen.

Ritzau

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.