Lærke Møller skal med til Brasilien
Playmaker Lærke Møller er blandt de 16 spillere, der er blevet udtaget til VM i kvindehåndbold.
Trods en langvarig skadepause på mere end fire måneder skulle kvindelandsholdets playmaker Lærke Møller være fit nok til at spille med det kommende håndbold-VM i Brasilien.
Landstræner Jan Pytlick har i hvert fald udtaget FC Midtjylland-spilleren, efter at hun den seneste måned har trænet og spillet på lige fod med holdkammeraterne.
- Lærke kommer ikke til at spille samtlige kampe. Der vil være perioder, hvor hun skal spares, men vi tror på, at hun under de forudsætninger alligevel kommer til at spille en stor rolle, siger landstræner Jan Pytlick.
Ikke mange overraskelser
Lærke Møller suppleres på playmakerpladsen af Christina Krogshede fra FIF.
Ellers var ikke mange overraskelser blandt de 15 øvrige spillere i truppen.
På venstre fløj lignede det i forvejen en sikker VM-billet til Ann Grete Nørgaard, og den anden plads gik til formstærke Maria Fisker, der har imponeret for Viborg i efteråret.
På den anden kant har Pytlick ligesom ved sidste års EM igen valgt kun at tage en enkelt spiller med, nemlig Maibritt Kviesgaard.
Det giver plads til en ekstra bagspiller, og her er valget faldet på Stine Jørgensen fra Aalborg DH.
I det centrale forsvar bliver Mette Melgaard ankerkvinde. Hun havde egentlig sagt fra til VM, men Randers-stregen sprang til, da Rikke Skov og Kamilla Kristensen kort før VM måtte melde afbud på grund af skader.
Melgaard er dog med på særlige vilkår og støder først til truppen lige inden holdets tredje VM-kamp mod Kroatien den 6. december.
Danmark spiller sin første VM-kamp i São Paulo-forstaden Sao Bernardo do Campo den 3. december mod Uruguay.
Inden afrejsen til Brasilien har holdet to testkampe mod Holland og en enkelt mod Tyskland, hvor formen kan pudses af. Kampene spilles i henholdsvis Horsens, Odense, Kjellerup.