Internationale medier om dansk triumf: Nogle hylder »det bedste landshold nogensinde« – andre konstaterer »bare ærgerligt...«
I flere lande bliver det bemærket, at de danske håndboldherrer fik skabt historie med VM-guldet søndag aften.
Den tidligere håndboldstjerne har selv været med til at vinde en VM-medalje med sit land.
Alligevel måtte han konstatere, at der var sket noget specielt, da de danske håndboldherrer sikrede sig titlen som verdensmestre med en sejr på 32-26 over Kroatien søndag aften.
»Det er det bedste landshold, jeg nogensinde har set,« sagde den tidligere norske håndboldmålmand Ole Erevik, der nu er ekspert for Viaplay i Norge.
Flere andre internationale medier har underbygget den påstand, heriblandt Johan Flinck fra Aftonbladet i Sverige.
»De er bedre end Bengan Boys og Les Experts,« skriver han med henvisning til henholdsvis de svenske håndboldherrer i 1990’erne og det franske herrelandshold i den første del af dette årtusinde.
»Ustoppelige« danskere
I Kroatien har mediet 24sata konstateret i overskriften »bare ærgerligt...« og ligeledes anerkendt såvel den danske overmagt i teksten med beskrivelser som, at »danskerne var ustoppelige«.
»Det er den første medalje for de kroatiske håndboldspillere ved et VM siden bronzen i 2013 og den sjette i alt,« pointerer avisen, inden det bliver tilføjer:
»Til gengæld er Danmark blevet det første landshold i historien til at vinde fire VM-titler i træk. Danskerne har udvidet deres stime som ubesejrede ved VM til 37 kampe. De har ikke tabt ved et VM i seks år«.
I Frankrig har sportsavisen L’Equipe skrevet en reportage, hvor især Mathias Gidsel og Emil Nielsen bliver fremhævet for at »stråle, mens kroaterne mistede kontrollen med syv to minutters-udvisning og to røde kort«.
»Det danske overherredømme fortsætter i toppen af håndboldverden. Mathias Gidsel og co. – de olympiske mestre fra Paris i juni – fortsatte med at dominerede VM i deres fejlfri finale,« skriver avisen.
Magtskiftet i Herning
Mens håndboldfinalen ikke er blevet bemærket med reportager i store internationale medier som The Guardian og BBC, har et medie som Vijesti i Montenegro gjort plads til at bemærke »det utrolige håndboldhold fra det nordlige Europa, der nok engang er det bedste hold på planeten«.
»Danmark havde aldrig været verdensmestre før 2019, men efter at have erobret tronen i Herning, har de aldrig forladt den igen,« skriver avisen med henvisning til Danmarks sejr på 31-22 i Jyske Bank Boxen for seks år siden.
Her på jp.dk kan læse meget mere om, hvordan en vanvittig tackling ændrede VM-finalen, hvilke af danskerne der har imponeret Jyllands-Postens udsendte medarbejder, Kenneth Thygesen, mest under slutrunden, og hvordan spillerne havde overskud til at sende en særlig tanke til to tidligere legender midt i guldrusen.
»Det er svært at sammenligne med andre slutrunder, men jeg husker ikke mange hold, der har tromlet al modstand – også i finalen. At det er lykkedes uden Mikkel (Hansen, red.) og Niklas (Landin, red.) viser, at transformationen over de seneste år har fungeret. Vi har fået lov til udvikle os stille og roligt,« sagde en af guldvinderne i form af Lukas Jørgensen efter sejren, hvor han også erklærede sig klar til flere triumfer i fremtiden:
»Hvad skal man sige? Vi bliver jo bare bedre og bedre. Denne gruppe er sat så godt sammen på og uden for banen. Man kan altid blive bedre og udvikle sig, og det kan vi også i fremtiden. Selvfølgelig kan vi hente nogle procenter.«
Landstræneren bag historiens måske bedste hold nogensinde, Nikolaj Jacobsen, er enig.
»Jeg kan ikke se, hvorfor det ikke skal fortsætte,« sagde han søndag aften.