Fortsæt til indhold
Håndbold

Oprustning presser konkurrenter: Vi skal løfte os 50 pct.

Aalborg Håndbold henter stjernespillere på stribe: »Men vi kommer ikke til at investere i russiske rubler eller noget andet risikabelt«, lyder det fra en af konkurrenterne.

Aalborg Håndbold råder allerede over verdensstjerner som islandske Aron Pálmarsson og svenske Jesper Nielsen, og holdet bliver toppet yderligere med tilgangen af Mikkel Hansen til sommer og Niklas Landin i 2023.

Den voldsomme oprustning får konsekvenser for de klubber, der også har ambitioner om at vinde danske mesterskaber og pokaltitler i de kommende år. Jyllands-Posten har spurgt Aalborgs tre største udfordrere – GOG, Skjern og Bjerringbro-Silkeborg – om deres handlingsplaner for at kunne holde trit med de forsvarende mestre.

Kasper Jørgensen, direktør i GOG, der har vundet fire DM-medaljer de seneste fem år:

»Konkurrencen skærpes, for den danske liga har nu et europæisk tophold. Det skal vi forholde os til. Vi bliver mere udfordret end før.«

Mange ser Niklas Landins comeback som noget godt for ligaen, men er du ikke ærgerlig inderst inde?