Fortsæt til indhold
Håndbold

Burgaard skadet i første angreb

Louise Burgaard blev støttet fra banen, men hun regner ikke med at skaden er alvorlig.

MIKKEL HEMMER-HANSEN, JYLLANDS-POSTENS UDSENDTE MEDARBEJDER

Oldenburg

Bagspilleren Louise Burgaard fik kun et angreb på banen, da Danmark vandt 37-19 over Tunesien.

Så lå hun og vred sig på gulvet og tog sig til sin ene ankel. Hun vred rundt på foden, og blev støttet fra banen.

»Det var det samme, jeg gjorde på den anden fod i den sidste ligakamp inden VM. Jeg tror, at jeg skal have nogle nye ankelskinner. Det er dumt, at blive ved med at vrikke rundt,« siger Louise Burgaard.

Hun kom ikke på banen mere imod Tunesien, men hun regner ikke med, at det er en alvorlig skade.

»En forstuvning ved man hvad er, og jeg ved, at jeg kan spille med det, hvis det bliver tapet op. Jeg regner godt med, at jeg kan spille i onsdag imod Brasilien. Det var surt, at det skete allerede i første angreb, men sådan er det,« siger Louise Burgaard.

Fra sin plads på bænken var hun tilfreds med, hvad hun så.

»Vi fik brugt bredden, og alle kom ind og bød ind. Vi fik scoret masser af nål, og vi fik prøvet noget 5:1-forsvar,« siger Louise Burgaard.

Onsdag venter Brasilien, der har haft svært ved at få gang i spillet. Holdet har spillet uafgjort med Japan og vundet med et mål over Tunesien.

»Brasilien har hovedet på blokken, og det er også en afgørende kamp, fordi Japan tog point i dag. Det bliver en rigtig, rigtig hård kamp, fordi Brasilien er et super hold, det har bare ikke præsteret endnu,« siger Louise Burgaard.