Kevin Magnussen er imponeret over dagens 50-årige fødselar
Tom Kristensens flid har været en inspiration for Kevin Magnussen.
SPIELBERG
I dag fylder Tom Kristensen 50 år.
Han havde vist nok glemt det, da han planlagde året, så dagen fejres på Red Bull Ring i Spielberg i Østrig, hvor weekendens Formel 1-grandprix køres.
Lørdag og søndag deltager han i en parade af legender, der vil drøne rundt på banen for at vise gamle og nye biler frem – Tom Kristensen kører i en af de Audier, som han vandt Le Mans i.
For Kevin Magnussen har Tom Kristensen været en inspiration.
»Jeg er vildt inspireret af ham, for det, han har opnået, er imponerende. At komme fra Danmark og fra de forhold, han er kommet fra og har kæmpet sig hele vejen op fra bunden med knofedt, det kan man ikke have andet end kæmpestor respekt for,« siger Kevin Magnussen.
Tom Kristensen vandt Le Mans ni gange i sin karriere – en rekord som man mener, nærmest er umulig at overgå.
Derfor placerer Kevin Magnussen også Tom Kristensen i toppen af dansk motorsportshistorie.
»Han er den største Le Mans-kører i historien, ikke bare i Danmark men i verden. Tom har vundet Lem Mans ni gange, og det skal der lidt til at slå. Det er en lidt anden verden end Formel 1, men der er ikke en eneste person her, der ikke har megameget respekt for Tom,« siger Kevin Magnussen.
Tom Kristensen er dog ikke Kevin Magnussens største idol.
»Langt hen ad vejen har han været min fars konkurrent i mange af de biler, som de har kørt, så jeg kan ikke sige, at han har været mit idol. Det har været min far,« siger Kevin Magnussen.