Jan Magnussen: »Det har været et hårdt år for Kevin«
Renaults Formel 1-racer har været dårligere end Jan Magnussen havde forventet.
Jan Magnussen håber, at Renault forlænger med Kevin Magnussen for næste år. Også selvom at Renault i 2016 har kørt i en bil, der langt fra har været konkurrencedygtig.
Sagen er den, at Renault allerede for flere måneder siden har opgivet idéen om gøre 2016-udgaven meget bedre, og at den franske bilfabrikant satser på næste år.
»Det er min helt klare fornemmelse, at Kevin allerhelst vil blive hos Renault, sådan at det her år ikke har været tabt. Det har været et hårdt år at køre nede bagi i en bil, der var dårligere, end jeg havde regnet med. Jeg tror gerne, at Kevin vil mærke fremskridtet og være en del af det, når de forhåbentligt tager et stort skridt fremad til næste år,« siger Jan Magnussen til Jyllands-Posten.
Ud over at køre bilen består Kevin Magnussens arbejde også i at hjælpe ingeniørerne med at gøre 2017-bilen konkurrencedygtig. Jan Magnussen mener, at sønnike gerne vil gøre arbejdet færdigt med den nye racer.
»Det er alt hans arbejde, for han har jo været med til at udvikle 2017, men som det er nu, er det bare at vente på en udmelding, eller på at der er nogen andre, der byder sig til,« siger Jan Magnussen.
Lige nu går Magnussen-teamet og venter på, om Renault vil udnytte en option i den danske racerkørers kontrakt, hvor Renault kan forlænge med et år.
Optionen udløber 30. september.
»Den dato kommer styrtende, og derefter er Kevin i teorien fri til at forhandle til anden side, men der er ikke noget nyt om situationen. Vi går og venter. Renault har en stor organisation, som de skal have styret ind på et spor, men de har meldt ud, at de vil vente til det rigtige tidspunkt for dem,« siger Jan Magnussen.