Her er McLarens problem
Selvom motoren er den samme, har Kevin Magnussens racer svært ved at følge med Mercedes-raceren.
Kuala Lumpur
Dækkene og valget af dem har været det store samtaleemne i dagene op til søndagens Formel 1-grandprix i Malaysia.
Når banen er tør, betyder temperaturer på over 50 grader og banens udformning og underlag, at dækkene udsættes for rigtig hårde belastninger. Nedbrydningen er en udfordring, og her har McLaren haft sit at slås med.
McLaren-raceren har nemlig ikke nok downforce, og det går ud over vejgrebet. Højhastighedssvingene tærer derfor mere på McLarens dæk, end godt er. Og i regnen er manglen på downforce også problematisk.
”Det er svært under begge forhold. Hvis det er tørt, overopheder man hurtigt dækkene, hvis man ikke har nok downforce. Når det vådt, kan man ikke får dækkene til at fungere optimalt, fordi man ikke kan få dem varme nok, fordi man kører for langsomt,” siger Jenson Button.
”Det er en meget svær situation. Holdet arbejder hårdt på at give os mere downforce, for vi vidste, at det ville blive en udfordring med denne bil.”
Passer dårligt til banen
Selvom McLaren indtil nu ser ud til at have taget et resultatmæssigt skridt tilbage fra Melbourne til Malaysia, understreger Jenson Button, at bilen faktisk er blevet bedre.
”Jeg tror, at vi er lige så konkurrencedygtige, som vi var i det første løb, men banen rammer os. Det er en bane, som er svær for os, og vores bils styrker kommer ikke til deres ret. Vores styrker er i de langsomme sving, og det mener jeg, at vi viste i Melbourne. Vi arbejder nu på at forbedre vores højhastighedssving,” siger han og er ikke overrasket over udviklingen.
”Vi gik efter en bil, som var god at køre, og hvor i kunne forstå balancen gennem svingene. Vi vidste fra årets begyndelse, at vi nok ville mangle lidt downforce. Vi forventede ikke at være så langt efter Mercedes, men jeg tror, at vi er nogenlunde der, hvor vi selv regnede med at være.”
Solen skinner
Mercedes, der kører med den samme motor som McLaren har været dominerende siden sæsonens begyndelse. I Melbourne vandt Lewis Hamilton pole positin, men udgik, og Nico Rosberg vandt grandprixet. I dagens løb har Lewis Hamilton igen vundet pole position, mens Sebatian Vettel fra Red Bull er nummer to, og Nico Rosberg er nummer tre.
McLaren håber på kølige forhold og evt. lidt regn i bestræbelserne på at komme så tæt på frinten som muligt. Men i skrivende stund, klokken 13.00 skinner solen, og temperaturen er omkring 31 grader i skyggen, men på grund af den høje luftfugtighed føles det som ca. 36 grader.
Søndagens grandprix i Kuala Lumpur begynder klokken 16.00, klokken 10.00 dansk tid.