Fifa: USA bør overveje VM 2026
Interessen for fodbold i USA har imponeret Fifa, der nærmest opfordrer USA til at blive VM-vært.
Kvartfinalerne ved VM i Brasilien i 2014 er end ikke fløjtet i gang, før der er snak om de kommende turneringer for verdens bedste landshold.
Det internationale fodboldforbund, Fifa, er således ude og sige, at interessen for fodbold i USA, som tilsyneladende bare er steget under det aktuelle VM, er imponerende og kan kaste en belønning af sig.
Den belønning kan være afholdelsen af VM i 2026.
"Interesse i værtsskab"
For mens VM i 2018 i Rusland og VM i 2022 i Qatar - i princippet - er på plads, er VM i 2026 den næste turnering, der skal finde en vært. Ifølge britiske BBC siger Fifas generalsekretær, Jerome Valcke:
"Der er en vilje til at arbejde med fodbolden i USA. Det, vi ser i USA, er svimlende. Størrelsen på publikum er uden fortilfælde, mere end til NBA (basketligaen)."
Valcke tilføjer:
"Landet har den største ungdomsfodbold i verden med 20 mio. unge spillere. Jeg tror, at USA efter 2022 vil have en interesse i at være vært for VM i 2026."
Voldsom interesse og tv-rekord
Interessen for fodbold har da også været massiv i USA under det igangværende VM. USA gik videre fra en hård pulje foran Portugal og Ghana men bag Tyskland, og kampen mod Portugal satte fodboldseer-rekord på amerikansk tv med omkring 25 mio. seere.
Denne kamp blev spillet på en søndag, men selv da USA i tirsdags spillede sin ottendedelsfinale mod Belgien - og tabte - så omkring 23 mio. amerikanere med. Det skriver Los Angeles Times.
Også Barack Obama har tidligere under VM udtrykt sin støtte til "Team USA" og er dermed blevet et udtryk for, hvor stort fodbold er ved at være i USA.
Begejstret Blatter
Også Fifas præsident, Sepp Blatter, har anerkendt den stigende interesse for fodbold i USA.
"Graden af interesse i USA er meget høj. Dette VM kommer virkelig ind under huden på folk - spillets kvalitet har været fantastisk," siger Blatter bl.a. ifølge BBC.
USA har en gang tidligere - i 1994 - afholdt VM i fodbold. Landet bød også på VM i 2022 men tabte altså til Qatar. Ifølge BBC har det amerikanske fodboldforbund tidligere givet udtryk for, at det er interesseret i VM i 2026, men kun hvis udbudsreglerne bliver ændret.
Hvad, de ønskede ændringer mere præcist skal gå ud på, fremgår ikke.