AaB-træner: Vi toppræsterede - men tabte

AaB-træner Kent Nielsen var tilfreds med sine spillere til trods for nederlaget mod bundproppen Sønderjyske.

Artiklens øverste billede

Træner Kent Nielsen glædede sig over AaB's spil, men ærgrede sig over nederlaget. To mål var ikke nok for nordjyderne mod effektive Sønderjyske, som hjemme i Haderslev vandt et underholdende opgør i Superligaen med 3-2.

- Indholdet var i orden, men resultatet var ærgerligt, siger Kent Nielsen sammenfattende.

- Vi leverede varen og toppræsterede på mange parametre. Vi spillede os jo frem til mange store målchancer. Vi var tro mod vores system, og det gjorde, at vi spillede godt og kom frem til de mange chancer, forklarer han.

Træneren kunne glæde sig over de to første mål af den litauiske angriber Lukas Spalvis. Begge mål faldt efter forarbejde af en velspillende Kasper Kusk. Sønderjyskes Tommy Bechmann, der var involveret i alle tre mål hos hjemmeholdet, stjal dog billedet.

- Vores effektivitet var ikke god nok i dag. Med vores vanlige effektivitet havde vi også fået point. Den effektivitet havde Sønderjyske, der i en dygtig Tommy Bechmann havde "Man of the Match", siger Kent Nielsen anerkendende.

AaB har med nederlaget fortsat to point op til førerholdet FC Midtjylland. Torsdag møder AaB på udebane AC Horsens i pokalsemifinalen, og næste søndag gælder det topkampen i Aalborg mod FC København, som indtager tredjepladsen.

/ritzau/

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.