Landsholdsspiller sang ikke og blev smidt af
Adem Ljajic er færdig på Serbiens landshold, fordi han ikke sang med på nationalmelodien.
Den serbiske fodboldlandsholdsspiller Adem Ljajic er blevet til den serbiske ekslandsholdsspiller Adem Ljajic, efter at han undlod at synge med på nationalmelodien før lørdagens landskamp mod EM-deltagerne fra Spanien.
Det er landstræner Sinisa Mihajlovic, der har taget den drastiske beslutning om at kyle den talentfulde offensivspiller ud af truppen, før Serbien møder yderligere to EM-deltagere i venskabskampe: Frankrig på torsdag og Sverige på tirsdag i næste uge.
- Mihajlovic blev af Ljajic informeret om, at han af personlige årsager undlod at synge den serbiske nationalmelodi før weekendens kamp mod Spanien, og at der ikke vil blive ændret på dette punkt, skriver det serbiske fodboldforbund på sin hjemmeside og fortsætter:
- Spilleren vil kun blive tilladt at returnere til landsholdet, hvis han ændrer indstilling og meddeler Mihajlovic, at det er tilfældet.
Kontrakt på sang
Sinisa Mihajlovic er ny i Serbiens landstrænersæde, og en af de ting, han har bragt med sig, er et krav om at samtlige spillere skriver under på en kontrakt for god opførsel. Og her er et af kravene, at enhver spiller skal synge med på nationalmelodien før kampene.
Adem Ljajic tilhører det muslimske mindretal i Serbien, og det kan være den personlige årsag til, at han ikke vil synge med på nationalmelodien.
For nylig var Ljajic også i overskrifterne i en bizar sag, da han blev udsat for et overfald af sin egen træner i Fiorentina, Delio Rossi, som følte sig provokeret af den 20-årige spiller under en kamp.
Delio Rossi blev efterfølgende fyret.
Ritzau/JP