Nicki Bille: Respektløst, Olsen
Det er respektløst, når landstræneren efterlyser alternativer til Nicklas Pedersen.
Angriberen Nicki Bille, der for tiden er lejet ud til Elche i den næstbedste spanske række fra Villarreal i den bedste, er helt afklaret med, at han ikke skal med til det forestående EM i Polen og Ukraine som alternativ til Nicklas Bendtner.
Men han kan ikke forstå, at Morten Olsen efterlyser alternativer til både Nicklas Bendtner og navnebroderen Nicklas Pedersen, der begge skal med til EM. På sin Facebook-profil skriver den tidligere U21-landsholdsspiller ifølge politiken.dk blandt andet:
"Med al respekt for Nicklas Pedersen, som er god nok til landsholdet i mine øjne, så synes jeg, det er respektløst af Morten Olsen at sige, der ikke findes alternativer, når Makienok har 10, Heleniusen 14, mig selv 11 og 9 assists."
Fint ikke at udtage mig
Nicki Bille, der i perioder har været en giftig herre på U21-landsholdet, fortsætter:
"Fint nok ingen af os er udtaget, men det er respektløst over for det arbejde, vi ligger hver eneste dag at sige, der ingen alternativer er, eller ingen gode angribere i DK er."
Over for sporten.dk slår Nicki Bille dog fast, at udmeldingen ikke skal forstås som et angreb på Morten Olsen, men mere er et udslag af frustration over, at der i medierne er en forståelse af, at der mangler kvalificerede angribere i Danmark.
Slag i ansigtet
"Det er et slag i ansigtet at få, for det er ikke kun en gang. Det er næsten hver gang, man slår op på nettet, så står der et eller andet om, at vi ikke har nogen angribere. Det, synes jeg bare ikke, er rigtigt. Jeg har selv scoret et fint antal mål i år, og det er der også andre, der har gjort," siger Nicki Bille blandt andet til sporten.dk.
Nicki Bille mener, at han ofrer meget for at blive bedre og opnå det niveau, der skal til for at slå igennem på både lands- og klubhold.
"I forhold til mig selv så ofrer jeg eksempelvis min søn, som jeg ikke ser hver dag, fordi han bor i Danmark, mens jeg vælger at spille hernede i Spanien for at satse på min fodbold. Hver dag træner jeg ekstra og synes, at jeg gør det udmærket. Jeg laver et hårdt stykke arbejde hver måned, og så får man bare at vide, at der ikke findes gode angribere," siger han til sporten.dk.
Nicki Bille har scoret 11 mål for Elche i den næstbedste spanske række i denne sæson.
LÆS OGSÅ: Olsen forsvarer Nicklas Pedersen