Zimling skal have ny træner
Brugges træner, Christoph Daum, stopper i klubben. Niki Zimling skal igen have ny træner.
Christoph Daum stopper som træner i belgiske Club Brugge. Det betyder, at landsholdsspilleren Niki Zimling endnu en gang skal have ny træner.
Den 59-årige tysker havde egentlig en aftale frem til juni 2013 med Brugge, men stopper af personlige årsager.
Den tidligere Köln-træner, der også har stået i spidsen for de tyrkiske klubber Fenerbahce og Besiktas, overtog jobbet i Brugge i november efter fyringen af hollandske Adrie Koster.
Daum har haft pæn succes i sit halve år i Belgien, hvor det lykkedes ham at styre Zimling og holdkammeraterne frem til andenpladsen efter mestrene fra Anderlecht i landets bedste fodboldrække.
Andenpladsen betyder, at Brugge har sikret sig adgang til Champions League-kvalifikationen i næste sæson.