FC Nordsjælland på guldjagt

Efter sin femte sejr på stribe lægger FC Nordsjælland maksimalt pres på FC København.

Artiklens øverste billede
Lyngbys Uffe Bech og FC Nordsjællands Enoch Adu. Foto: Polfoto

Søndag aften kan FC Nordsjælland-truppen velfortjent holde weekend og sætte sig foran TV-skærmen i håbet om at opleve OB tage et skridt ud af krisen ved at tage point i Parken. For med sin femte ligasejr på stribe, 2-0 over Lyngby på udebane, lægger FC Nordsjælland yderligere pres på FC København i den danske mesterskabskamp. Ja, faktisk er Farum-klubben nu a point med mesterskabsfavoritten, der dog altså har et hængeparti mod OB.

FC Nordsjællands første sejr på Lyngby Stadion nogen sinde faldt ikke på en af sæsonens mest prangende præstationer. Men en mesterskabskandidat kendetegnes også ved at sejre i komfortabel stil på de mindre gode dage, og det havde vel været klassisk fodbold, hvis FCN havde forpasset at pligtsejre efter svendestykket mod FCK.

Krævende stil

Lyngby forsøgte ellers at trodse underdog-rollen. Med visheden om, at FC Nordsjælland er dygtig med bolden tæt på modstanderens banehalvdel, valgte Lyngby at presse udeholdet langt oppe på banen fra begyndelsen. Den taktik lykkedes til dels, men kombinationsstærke FC Nordsjælland formåede i flere og flere tilfælde at spille sig ud af dette aggressive førstepres. Og Lyngby måtte som første halvleg skred frem erkende, at den stil kræver mange kræfter at praktisere.

Derfor fik FC Nordsjælland flyttet spillet frem på Lyngbys banehalvdel, hvor man havde stor succes med at støbe bolde i dybden til dagens frontløber, Rawez Lawan, samt kanterne, Tobias Mikkelsen og Andreas Laudrup. Alle tre fik store scoringschancer på den konto, men deres afslutninger manglede skarphed. Den besad holdets sæsontopscorer til gengæld. Søren Christensen, offensiv midtbanespiller i en fri rolle, viste igen evnen til at placere sig rigtigt i straffesparksfeltet. Da alt tydede på en nulløsning ved pausen, blev Michael Parkhurst spillet fri i højre side på et nyt dybdeløb, og Søren Christensen stod klogt placeret i rummet bag angriberne, så han kunne tordne amerikanerens indlæg op i nettaget. Christensens ottende sæsonscoring.

Forløsning

Det var ikke blot en forløsning på dagen for FC Nordsjælland, men i kampe på Lyngby Stadion i det hele taget. Aldrig tidligere i Superligahistorien, i tre tidligere forsøg, har FC Nordsjælland formået at score på udebane mod lokalrivalen.

Med den statistik i baghovedet fandt Lyngby tro på point. Selv i den mest oplagte nedrykningsposition, skal Lyngby have ros for at ikke give op. Holdet mønstrede stor energi fra start. Også når de blå selv havde bolden. Oftest ved sine to største talenter; den konstant udfordrende Emil Larsen, og midtbanedynamoen Anders ”AC” Christiansen. Mens Lyngby efter al sandsynlighed må ned i landets næstbedste række efter sommerferien, kan Larsen og Christiansen på henholdsvis 20 og 21 år meget vel vise sig at fortsætte i Superligaen hos andre klubber. Emil Larsen kan dog have en tendens til at tage en dribling for meget, og oftest fik FC Nordsjælland-forsvarerne det sidste ord i duellerne. Blandt andet ved Andreas Bjelland, der fik comeback i startopstillingen ovenpå sin skade. Han leverede til godkendt, men forholdsvist anonymt, inden han fik fri 10 minutter før tid.

På det tidspunkt havde FC Nordsjælland længe fokuseret på at fastholde den spinkle føring frem for at jagte den afgørende scoring. Men bortset fra i ganske få situationer havde FC Nordsjælland fuld kontrol over kampen, der blev endeligt afgjort få minutter før tid. Nicolai Stokholm, der i sig selv udstråler kontrol og balance, sendte Tobias Mikkelsen fri i dybden. Og EM-kandidaten afsluttede sikkert til slutresultatet.

null

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.