Bundesligaen i chok efter selvmordsforsøg

Tyske fodboldkredse diskuterer atter det pres, dommere og spillere udsættes for.

Artiklens øverste billede

Spillere og trænere i Bundesligaen er rystet, efter at fodbolddommeren Babak Rafati lørdag prøvede at tage sit eget liv på et hotelværelse i Köln to timer før, han skulle have dømt kampen mellem FC Köln og Mainz 05 - en kamp, der blev aflyst.

Det er da også en tydeligt rystet formand for det tyske fodboldforbund, DFB, Theo Zwanziger, som lørdag aften på en hasteindkaldt pressekonference i Köln bekræfter den 41-årige dommers selvmordsforsøg.

Politikilder siger til tv-stationen Sky, at dommeren havde skåret sine pulsårer op. Han meldes nu uden for livsfare.

- Jeg kan sige, at han lå i badekarret, og at der var rigtig meget blod at se, siger DFB-bossen.

Meddommere fandt ham

Ifølge Zwanziger var det Rafatis assisterende dommere, der fandt deres kollega og reddede hans liv. De fandt også et afskedsbrev, da de fik personalet til at åbne hotelværelset, efter at Rafati ikke var mødt op på det aftalte tidspunkt.

Babak Rafati er en erfaren dommer med 84 Bundesliga-kampe, 101 kampe i 2. Bundesliga, to landskampe og en Champions League-kamp på kontoen.

Voldsomt pres

Den iranskfødte bankkøbmand kommer fra Hannover - samme by, som landsholdsmålmanden Robert Enke spillede i, da han i november 2009 begik selvmord.



Enke havde i mange år kæmpet med depressioner, og hans selvmord udløste for to år siden selvransagelse og debat i tyske fodboldkredse, hvor der nu igen tales om det enorme pres, som dommere og spillere er udsat for.

- Jeg er meget rystet, især fordi Babak Rafati er fra Hannover, og jeg kender ham rigtig godt, siger Hannover 96's træner Mirko Slomka til Sky.

Flere andre trænere var lørdag aften ligeledes dybt rystede.

- Det er selvfølgelig en hændelse, som gør en tænksom. Man ser, hvordan især dommerne er under et voldsomt pres, siger Bayern Münchens træner, Jupp Heynckes, ifølge nyhedsbureauet dpa.

Ritzau

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.