City-stjerner accepterer millionbøder

Manchester City-spillerne Kolo Toure og Carlos Tévez har begge accepteret bøder fra klubben.

Artiklens øverste billede

Det er dyrt at dumme sig, hvis man er fodboldspiller i Manchester City. Det må både stjerneangriberen Carlos Tévez og forsvarsspilleren Kolo Touré sande.

Carlos Tévez har ifølge BBC accepteret den millionbøde, City gav ham for at opføre sig utilbørligt, da han skulle indskiftes i Champions League-nederlaget til Bayern München den 27. september.

City har anklaget Tevez for ikke at ville lade sig indskifte i kampen, men Tevez påstår, at han kun nægtede at varme op, fordi han allerede havde varmet op en gang tidligere.

Tevez har indvilget i at betale en nedsat bøde på to ugers løn, som britiske medier anslår svarer til over fire millioner kroner.

Også den centrale forsvarsspiller Kolo Touré har accepteret, at City trækker seks ugers løn, efter han i foråret afgav en positiv dopingprøve.

- Kolo accepterer denne straf, og både han og klubben er enige om at komme videre og fokusere på fremtiden, hedder det i en udtalelse fra klubben.

Landsholdsspilleren fra Elfenbenskysten, som var tilbage på banen i september efter at have afsonet en udelukkelse på seks måneder, får en estimeret bøde på over seks millioner kroner.

- Efter grundige undersøgelser og behandling af denne sag i vor disciplinærkomité er konklusionen, at Kolo Toure skal trækkes i løn, svarende til seks ugentlige lønudbetalinger.

- Årsagen er den positive dopingprøve, han afgav tidligere i år, som ene og alene er hans egen skyld, skriver klubledelsen.

Touré blev testet positiv for at have spist en slankepille, som af det engelske fodboldforbund (FA) dog ikke blev bedømt til at kunne øge spillerens ydeevne på fodboldbanen.

Ritzau

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.