Endelig tid til lidt Køge-smil

HB Køges hårdhed sendte Vejles teknikere ud af pokalturneringen via en 2-1 sejr.

Artiklens øverste billede

En mørk udsigt i bunden af Superligaen og lidt godt at vente på i pokalturneringen.

HB Køge drager om et par uger på vinterferie med lidt af hvert. Torsdag eftermiddag sikrede holdet sig det gode i form af en plads i forårets pokalsemifinaler.

I Vejle var der forskel på bunden af Superligaen og toppen af 1. division, da HB Køge helt fortjent vandt 2-1 i pokalkvartfinalen.

Fysisk forskel

Forskellen var dog alene i det fysiske. Spillet på bolden var ikke overraskende med Vejle Boldklub Kolding som de bedste. Men jyderne forstod ikke at bruge den spillemæssige fordel og blev igen og igen mast af HB Køges Superliga-hårdhed. Uforståeligt spillede Vejles mange teknikere med lange bolde og tabte stort set hver eneste nærkamp derefter.

Samtidig var gæsterne glimrende organiseret omkring anfører Thomas Christiansen i midterforsvaret. Den defensive ro tillod superligaholdet at falde tilbage og satse på omstillingsspillet.

Belønningen kom efter 20 minutter, da VB naivt kastede alt frem ved et hjørnespark. Lynhurtige Adeola Runsewe iscenesatte gæsternes føring.

Soloaktioner

Ikke meget tydede i fortsættelsen på flere mål. Vejlenserne var aldeles ufarlige og HB Køge kunne ikke alverden i boldbesiddelse.

Derfor måtte der smukke solo-aktioner til at løfte den dårlige kamp. Først ved Runsewes kliniske langskudsmål til 0-2 og derefter torsdagens oplevelse fra Peter Ankersen. Vejles lovende højre back tog bolden på egen banehalvdel og satte i gang en dribletur a la Maradona. Alle blev sat af før backen smadrede 1-2 reduceringen ind i trekantsammenføjningen.

Perlen skubbede omsider noget liv i det forudsigelige hjemmehold. Indskiftede Andreas Albers kiksede for helt blankt mål med 12 minutter tilbage at spille.

Tættere kom Vejle aldrig. Jyderne går nu på ferie på 1. divisions tredjeplads og altså uden udsigt til mere pokalfodbold i denne omgang.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.