Zlatan: Milan er en større klub end Barca
AC Milan-stjernen Zlatan Ibrahimovic provokerer sin tidligere klub FC Barcelona før onsdagens stormøde.
AC Milan-profilen Zlatan Ibrahimovic lader op til onsdagens storopgør mod FC Barcelona i Champions League med en mindre provokation.
Den svenske landsholdsangriber mener, at Milan er en større klub end Barcelona.
- Jeg tror, AC Milan er den største klub, jeg nogensinde har spillet i. Jeg følte mig hjemme fra min første dag her. De bød mig velkommen med åbne arme, siger Zlatan Ibrahimovic til Uefas hjemmeside.
Spændende kamp
Den tidligere Barcelona-stjerne har dog også ros til sin forhenværende arbejdsgiver, hvor han aldrig rigtig fandt sig til rette.
- Det bliver en meget spændende og fantastisk kamp. Vi kommer til at spille mod det bedste hold i verden.
- Selv da jeg forlod dem, vidste jeg, at jeg forlod det bedste hold i verden, siger Zlatan Ibrahimovic.
Ligeglad Busquets
Svenskeren nåede at score 16 mål i 29 kampe i den ene sæson, han spillede i Barcelona.
Hos den spanske storklub gider midtbanespilleren Sergio Busquets ikke koncentrere sig om Zlatan Ibrahimovic.
Vi tænker på Milan og ikke på én enkelt spiller. Det er Milan-Barcelona - ikke Ibrahimovic mod Barcelona, siger Sergio Busquets ifølge den catalanske avis Sport.
Går efter tre point
Den spanske landsholdsspiller mener, at Barcelona skal gå efter alle tre point i udekampen på San Siro.
- Vi tager til Milano for at vinde og få de tre point, der kan sikre os førstepladsen i gruppen, understreger Busquets.
Der resterer to kampe i gruppespillet i Champions League, og FC Barcelona fører gruppe H med 10 point, mens AC Milan følger efter med otte point.