Optimistisk Thorup: Vi kan selv afgøre det

Esbjerg-træner Jess Thorup tror stadig på overlevelse trods pointtab mod AaB.

Esbjerg og AaB spillede 0-0 i søndagens bundkamp, hvilket betyder, at Esbjerg stadig mangler tre point for at redde sig i Superligaen. Træner Jess Thorup tror dog stadig på, at vestjyderne klarer frisag.

- Inden kampen mod FC Nordsjælland sagde jeg, at vi stod foran fem finaler. Nu har vi fået fire point efter to finaler. Et point hjælper os selvfølgelig ikke så meget, men på den anden side har situationen heller ikke ændret sig så meget. Vi har stadig tre kampe tilbage mod tre bundhold, og de skal vindes. Vi kan selv afgøre det, siger Jess Thorup.

God energi

Esbjerg dominerede store dele af kampen mod AaB, hvilket ifølge Jess Thorup vækker grund til optimisme.

- Overordnet set er jeg super godt tilfreds med den indstilling og energi, vi viser i dag. Vi holder AaB helt fra fadet, som ellers har været godt kørende. Offensivt mangler vi lige de sidste marginaler og skarphed, og det er derfor, vi kun står med et point i dag, siger Thorup.

Esbjerg-angriberen Jesper Lange mener også, at der stadig er grund til optimisme i Esbjerg.

- Vi er nødt til at se på det positive fra kampen. Vi skaber de chancer, der kan afgøre kampen i dag. Og vi kan stadig selv bevise, at vi er gode nok til Superligaen. Vi møder de hold, vi kæmper mod om nedrykning, siger Jesper Lange.

Næste kamp er på torsdag, når Esbjerg møder Sønderjyske i endnu en bundgyser.

Ritzau

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.