Vejle-fans hepper kun på Vejle
Formanden for Vejle Boldklub vil have positive fans, men det skal han ikke regne med.
Trofaste fans af Vejle Boldklub har haft svært ved at forlige kærligheden til den snart 120 år gamle klub med udsigten til den fusion, som klubben tirsdag præsenterede med Kolding FC.
Men formanden for Vejle Boldklub Holding, Lars Skou, vil have positive fans i fusionsklubben Vejle Boldklub Kolding.
"Hvis de er positive over for en samtale, vil vi også tage dem ind," siger Lars Skou.
"Vi har en orientering om det på fredag, hvor vi vil tage fans ind, så de kan stille spørgsmål. Men vi ønsker også en positiv fanskare. Vil de være med på det, så er vi med på det."
Råber Vejle Boldklub
Nogle trofaste fans har sammenlignet fusionen med Vejle Boldklubs død, men det er bestemt ikke tilfældet, mener formanden for Vejle Boldklub Holdning.
"Jeg synes, at vi har fået det lavet sådan, at der ikke er nogen, der kan sige, at historikken er væk. Der er måske nogen, der har en anden holdning," siger Lars Skou.
Vejlefanklubben "The Crazy" vil dog helt ignorere Kolding, når de fremover hepper fra tribunerne på Vejle Boldklub Kolding.
"Jeg har lige snakket med mine medfans, og vi har besluttet, at det fortsat er Vejle Boldklub, vi råber på stadion," siger formanden i The Crazy, Brian Jørgensen, til onside.dk