- Opdateret 30/11/2010 kl. 20:22
Spillere strejker i Serie A
De italienske fodboldspillere vil strejke 11.-12. december som følge af uenighed omkring kontrakter.
Spillerforeningen i den italienske Serie A har besluttet at strejke og aflyser dermed spillerunden 11.-12. december.
- Vi er virkelig kede af situationen, for der var faktisk en vilje til at finde en aftale, siger vicepræsident i den italienske spillerforening, Leonardo Grosso.
Den italienske spillerforening er utilfreds med ligaens krav om, at uønskede spillere enten ikke træner med førsteholdstrupperne, eller accepterer en transfer, selvom de er på kontrakt.
- Ligaforeningen vil fortsat diskutere sagen om at placere spillere uden for trupperne, hvilket for os var enden på forhandling, siger Leonardo Grosso.
Mødet mellem spillerforeningen og Serie A endte i opbrud.
- Spillerforeningen afviste at lytte til indlægget fra fodboldforbundets præsident, da han talte om spillere uden for trupperne. De rejste sig og forlod lokalet, siger Serie A-præsident Maurizio Beretta.
Spillerne annoncerede også en strejke i september, men den blev aflyst for at åbne mulighed for yderligere forhandling.
I 2008 kostede strejker i de lavere rækker udsættelser af kampe i Serie A. Dengang blev mange spillere i den tredje- og fjerdebedste række sendt ud i arbejdsløshed på grund af fodboldforbundets beslutning om et nyt loft over ansættelser.
Dengang udsatte spillerne i Serie A-kampe med 30 minutter for at vise deres sympati med kolleger i de lavere italienske fodboldrækker.