OB slagtede AaB med tenniscifre

OB og AaB cementerede deres positioner i henholdsvis toppen og bunden i efterårets sidste spillerunde.

Artiklens øverste billede
Thomas Helveg spillede sin sidste kamp på Odense Stadion. Og hvilken en af slagsen. Foto: Per Rasmussen/Polfoto

Ovenpå et efterår med kraftig formnedgang undervejs og udskiftning af den sportslige ledelse kan OB gå til vinterpause med optimismen i højsædet efter en overlegen og spektakulær sejr på 6-0 over AaB i Odense. Vigtigt efter en skuffende uge, der bød på nederlag i Brøndby og europæisk exit.

Lørdag aften var fynboerne tydeligvis motiveret for oprejsningen og satte sig tungt på opgøret fra dets spæde minutter. Begge mandskaber mønstrede kompakte kæder, men forskellen var blot, at OB’s placerede sine længere fremme på banen end nordjyderne, der lod sig presse langt tilbage i perioder.

Derved fik OB ganske vist vanskeligt ved at skabe oplagte målchancer i det åbne spil, men som så ofte før viste OB til gengæld stor effektivitet ved dødbolde foran modstanderens straffesparksfelt. Som da Espen Ruud følte et frispark ind i panden på Peter Utaka, der snittede bolden ind til 1-0.

Kun to AaB-trusler

På det tidspunkt havde AaB blot truet OB’s defensiv i to kontrasekvenser. I den ene udnyttede Jeppe Curth Atle Roar Hålands passivitet, men Roy Carroll, der måske spillede sin sidste kamp for OB, greb nordjydens afslutning. Generelt havde hjemmeholdet nemt ved at afvise AaB, der igen udstillede, at man har svært ved at skabe en fodboldkamp. En udfordring man oftest må leve med, når man kommer bagud, og det er sket for AaB mange gange i efteråret.

Kent Nielsen satsede mere offensivt fra anden halvlegs start, men betingelserne for comeback blev sorte allerede efter fire minutter, da Hans Henrik Andreasen øgede med sin 10. sæsonscoring.

Den præcise servering var signeret ved Thomas Helveg, der spillede en flot og pletfri afskedskamp. Ganske vist var hans offensive aktioner få, men alle defensive pligter blev løst perfekt.

AaB faldt sammen

Den fynske cementering fik AaB til at falde helt sammen, og da OB på samme tid viste spillelyst, kombinationsstyrke og effektivitet udviklede kampen sig til en regulær ydmygelse af AaB.

Mesterholdet fra 2008 må nu ikke blot overvintre på ligaens sidsteplads, men vil i de kommende tre måneder også blive mindet om det gamle ordsprog, at man ikke er bedre end sin seneste kamp. Den understregede blot, at AaB også spillemæssigt har været ligaens svageste mandskab i efteråret. Indsatsen i Odense var decideret pinlig.

OB derimod konsoliderede sin position i sølvkampen, og den nye træner kunne særligt glæde sig over sin offensiv. Henrik Toft, der har haft startvanskeligheder i den stribede trøje, spillede sin med længder bedste kamp. På dagen blev han kun overstrålet af angrebsmakkeren, Peter Utaka. Nigerianeren har nu scoret syv mål i syv kampe mod AaB.

LÆS OGSÅ: Kontant Zaza: Vi er dårligst i ligaen

null

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.