Ulvene vandt over kulden – og Silkeborg

FC Midtjylland tog andenpladsen tilbage med en 2-1-sejr over Silkeborg på en snedækket Arena i Herning.

Artiklens øverste billede

Kong Vinter træder for alvor ind på den danske fodboldscene i denne weekend. I går havde han sæsondebut i Herning, hvor han havde klædt græstæppet i hvidt.

De to hold mødte til opgøret med helt forskellig historik. Mens FC Midtjylland ikke havde vundet i de seneste otte opgør og derfor synes at vakle i medaljestriden, så har Silkeborg i samme periode haft en fornuftig pointhøst, som effektivt er ved at rette op på en rædderlig sæsonstart.

De tilsyneladende besværlige baneforhold syntes ikke at have pillet spillehumøret ud af de to hold, og når Kong Vinter endelig blandede sig, var det ofte til angribernes fordel – eller nok nærmere forsvaret ulempe.

Allerede efter 22 sekunder havde gæsternes Martin Svensson en stor chance, og det blev startskuddet til en livlig første halvleg med gode muligheder i begge ender, men hvor FCM fik bedre og bedre styr over modstanderne efterhånden som pausen nærmede sig.

Bedst efter pausen

Med skader til blandt andre Ilsø, Salami og ’Farlige Frank’ var der blevet plads til det offensive trekløver Jonas Borring, Ken Fagerberg og Sylvester Igboun.

Fagerberg og Igboun var pågående og spillelystne og syntes opsatte på at bryde ulvenes stime uden sejre, men manglede lige det allersidste, når angre i de afgørende situationer manglede den nødvendige ro og overblik.

FC Midtjylland fortsatte med at være bedst efter pausen, og efter otte minutter kom den forløsende scoring endelig, da Martin Albrectsen gik med op til et hjørnespark, hvor han fra bageste stang bragte sit hold i front.

Silkeborg forsøgte her efter at skubbe spillet længere frem, men den niveauforskel, som tabellen tegner i forhold til de to mandskaber fornægtede sig ikke på banen, og efter et Christopher Poulsen-forsøg på overliggeren overtog FCM igen taktstokken.

Reduceret med fem minutter igen

Derfor var det også fortjent, da kampen reelt blev lukket med et kvarter tilbage, hvor Jonas Borring let kunne sende bolden over stregen.

Kampen endte alligevel med at blive spændende, da Frank Hansen fik reduceret med fem minutter igen, og med den seneste tids midtjyske tendens med at smide sejren til sidst, har der nok været en del klamme hænder i Herning trods den bidende kulde.

Og det blev til et par store chancer i tillægstiden, men det blev ikke til flere mål, og så kunne FCM-spillerne juble over første hjemmesejr siden slutningen af august.

null

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.