- Opdateret 27/11/2010 kl. 11:01
Frank Arnesen forlader Chelsea
Overraskende opsigelse efter seks succesrige år som sportsdirektør. Vejen banet for Arnesen som dansk landstræner.
Frank Arnesen har højest overraskende sagt sit job op i Chelsea.
Det meddeler klubben på sin hjemmeside.
Den succesrige sportsdirektør har selv valgt at gå efter seks år i jobbet. Arnesen stopper efter denne sæson.
Således kan spekulationerne gå i gang. Flere steder er Frank Arnesen blevet nævnt som en oplagt afløser for Morten Olsen som dansk landstræner. Frank Arnesen stopper i Chelsea et år før Olsens kontrakt udløber med DBU.
Søger nye udfordringer
»Efter seks vidunderlige år har jeg besluttet mig for at søge nye udfordringer, når min kontrakt udløber efter denne sæson,« siger Frank Arnesen til Chelseas hjemmeside og fortsætter:
»Det har været en fantastisk rejse og jeg vil gerne takke alle i Chelsea, især Roman Abramovich for at give mig en utrolig mulighed for at hjælpe klubben med at bygge klubbens akademi og ungdomsarbejde.«
I Chelsea begræder man beslutningen.
»Over de seneste år har Frank og jeg flere gange talt om, at han ville søge nye udfordringer. Så Franks beslutning kommer ikke bag på mig. Frank har ydet et fantastisk stykke arbejde i Chelsea, « siger klubbens formand, Bruce Buck.