Qatar Airways afhjælper Fifas skrantende økonomi
Fifa, det korruptionsplagede internationale fodboldforbund, har landet Qatar Airways som sponsor.
Frem til 2022 poster Qatar Airways masser af millioner i det internationale fodboldforbund, Fifa, bekræfter forbundet på sin hjemmeside. Det sker, efter at the Financial Times for nylig rapporterede, at Fifa i 2016 havde en underskud på 336 millioner euro, svarende til cirka 2,4 milliarder danske kroner.
Efter VM-slutrunden i Brasilien i 2014 stoppede et andet flyselskab, Emirates, som storsponsor og det samme gjaldt elektronikgiganten Sony. Siden har Fifa haft mere end vanskeligt ved at finde sponsorer i samme økonomiske klasse.
»Fifa er meget glade for at blive partner med verdens hurtigst voksende flyselskab, der er en ideel partner for Fifa, mens vi forbereder os på det første VM nogensinde i Golf-regionen, VM i Qatar i 2022,« siger Fifas generalsekretær Fatma Samoura ifølge hjemmesiden insidethegames.biz.
Qatar Airways bliver også sponsor for Confederations Cup, Fifas VM for klubhold og VM-slutrunden for kvinder i Frankrig i 2019.
Fifa holder sin årlige kongres i Bahrain fra på torsdag.