Fortsæt til indhold
Fodbold

FCK-målscorer: Vi bliver bedre af tæt kampprogram

Med fire kampe på 10 dage bebuder FCK-manager flere ændringer frem til topopgør onsdag.

Under fem døgn efter at have stået og hørt Champions League-hymnen på udebane mod portugisiske FC Porto var de danske mestre FC København søndag i aktion igen på udebane, denne gang i Horsens.

Det blev til endnu en triumf for københavnerne, der med 2-0 sejren fulgte fornemt op på midtugens 1-1 kamp mod Porto.

Netop evnen til at præstere med så få hviledage mellem kampene er efterhånden blevet en specialitet for FC København, mener en af søndagens målscorere, Andreas Cornelius.

»Det er noget, vi altid har kunnet. Vi spiller europæisk hvert år, så folkene omkring os har stor erfaring i at håndtere det. Der er selvfølgelig meget transporttid og dårlig søvn, når man spiller sene kampe i Champions League. Men vi har en bred trup, og jeg tror egentlig, at det kommer os til gode at spille så mange kampe på kort tid, fordi alle spillere kan få en masse minutter og holde sig skarpe. Den brede trup er vores styrke i forhold til mange af de andre hold,« siger Cornelius og uddyber

»Samtidig er man er oppe i et højt tempo efter sådan en kamp på allerhøjeste niveau. Hvis vi kan føre noget af det tempo over i Superligaen, har vi en fordel,« siger han.

Angriberen var en af de ni gengangere i startopstillingen i forhold til onsdagens kamp, og selvom spillerne ikke så trætte ud i løbet af søndagens opgør, varsler manager Ståle Solbakken flere ændringer frem til onsdagens opgør mod Superligaens nummer tre, Randers.

»Vi spiller fire kampe på ti dage med få dage imellem, så det bliver et andet hold, I får se i Randers,« siger nordmanden.

En af dem, der helt sikkert får en pause, er anfører Thomas Delaney, der ragede et gult kort og dermed karantæne til sig mod AC Horsens. Det ærgrede dog ikke Ståle Solbakken synderligt meget efter kampen.

»Han skulle ikke have spillet mod Randers lige meget hvad. Han har brug for en pause, og det var derfor, at William Kvist ikke spillede i dag, så han kan erstatte ham onsdag. Delaney vidste ikke noget om det, men jeg vidste det,« siger han med et skævt smil.

Det blev bekræftet af anføreren selv, der samtidig glædede sig over holdets evne til at følge Champions Leauge-kampen op med en stærk indsats i Superligaen.

»Det er det, vi gerne skal kunne med vores brede trup. Jeg har også talt med de nye spillere i truppen om, at de her kampe og rotation er en mulighed for at komme på holdet, så alle ved, at man skal gøre en god figur i de her kampe,« siger han.

Thomas Delaney afviste - i parantes bemærket - at kommentere på søndagens fyring af træneren i hans kommende klub fra årsskiftet, tyske Werder Bremen.

Hos dagens modstander hæftede Bo Henriksen sig ved, at FCK kun havde sparret to spillere - William Kvist og Youssef Toutouh - og på den måde viste AC Horsens respekt.

»De må have haft en lille smule bange anelser i forhold til at møde vores fysik og power,« siger han og erklærer sig tilfreds med sit holds indsats.

»I første halvleg viste vi noget power, energi og tro på tingene, men i anden halvleg er FCK bare bedre end os og cruiser igennem kampen. Men jeg er stolt af gutterne, for de gjorde, hvad de kunne,« siger han.

Nederlaget var oprykkernes blot andet i sæsonen, der indtil videre har ført Horsens på en opsigtsvækkende sjetteplads, der vil give en plads i slutspillet.

Det er dog ikke en plads, som Bo Henriksen hverken forventer at blive på eller tænker ret meget over, lader han forstå på sin vanligt kække facon.

»Vi tænker kun på, at vi ikke skal rykke ud. Det er alt, hvad vi kæmper for. Vi vil også gerne blive danske mestre, men ét er at ønske noget, noget andet er de vilkår, man arbejder med,« siger han.

Med søndagens resultat lægger FC København sig alene op på førstepladsen, mens AC Horsens har to point ned til Viborg på syvendepladsen.

Begge hold skal spille igen onsdag aften mod henholdsvis Randers og FC Nordsjælland.