»De sang, at I var fucking shit«
Manchester Uniteds træner var i krydsild efter chok-nederlaget til FC Midtjylland.
Det kan virke overraskende, hvis en klub af Manchester Uniteds kaliber skulle være overrasket over, at FC Midtjylland har en joker ved navn Paul Onuachu – der er 2 meter høj og kantet i sit spil.
Men sådan så det ud på banen. Den 21-årige nigerianer voldte United store problem og scorede sejrsmålet.
»Vi var ikke overraskede over FC Midtjylland. Vi havde analyseret dem, og vores spillere vidste alt om dem. Men vi havde store problemer med Onuachu, og det skal vi være bedre til at håndtere, hvis han spiller på Old Trafford,« sagde Manchester United-træner Louis van Gaal.
Han roste FC Midtjylland for indsatsen i anden halvleg.
»Midtjylland vandt hver bold i anden halvleg, og det er skuffende. Forsvaret er nøglen til sådan en kamp, og så scorer de, og når man ser på, hvordan de scorede... det var unødvendigt.«
Derefter begyndte Van Gaal at bevæge sig ud på undskyldningernes holdeplads.
»Jeg vil kaldet det Murphys lov. Når man har 13 skadede spillere og kan tilføje endnu en et par minutter før kampen,« sagde Louis van Gaal om målmand David de Gea, der blev erstattet af Sergio Romero kort før kickoff.
Så gik de britiske journalister ellers til manden, der må siges at have det mest udsatte job i fodbolden lige nu.
Inden kampen handlede det om, at fansene havde betalt mange penge for en billet. Hvad siger du til dem?
»De er vel skuffede, som vi er. Jeg er taknemmelig over for dem og det støttede os. Nu skal vi så vinde på Old Trafford.«
Undskyld mit franske, men de sang også, at I var fucking shit?
»Det første spørgsmål var om, at de holder af os, og nu handler det om, at de kritiserer os...«
Føler du, at spillerne spiller for dig?
»Det spørgsmål fik jeg allerede i mit første år som træner.«