Fortsæt til indhold
Fodbold

Kalborg: Tidspunktet er påfaldende

Fratagelsen af Lyngbys licens koster ikke DBU anseelse, mener DR Sportens fodboldekspert.

Tidligere i dag meddelte DBU, at Lyngby og Blokhus FC ville få inddraget henholdsvis sin Superliga- og 1. divisionslicens, hvilket betyder, at klubberne bliver tvangsnedrykket med udgangen af denne sæson, fordi man har haft utilstrækkelige stadionforhold.

De to klubber ligger næstsidst i deres respektive rækker og var godt på vej mod nedrykning i forvejen.

Derfor mener Jan Kalborg, der er DR Sportens fodboldekspert, at tidspunktet for licensinddragelsen er påfaldende.

"DBU har været fleksible på det her område i en længere periode, så man kan godt undre sig over tidspunktet, hvor de vælger at sanktionere," siger han til jp.dk.

Koster ikke DBU meget

Lyngby har seks point op til den rigtige side af nedrykningsstregen, mens Blokhus FC har ti point op.

"Meget tyder på, at de to klubber rykker ned, så det koster ikke DBU særlig meget at inddrage licensen," siger Jan Kalborg.

Han vælger dog at tro på, at DBU ville have gjort det samme, hvis det handlede om klubber, som ikke var i nærheden af nedrykning.

Mindre motivation

Lyngby mangler fem kampe af den indeværende superligasæson og kan få stor indflydelse på den endelige stilling, da de møder hold, som har meget at spille for.

"Lyngby vil måske være mindre motiverede i de resterende kampe, hvilket kan have betydning for nogle ret vigtige ting i Superligaen," siger Jan Kalborg.

De kongeblå skal møde FC Nordsjælland i næstsidste spillerunde, hvilket kan have direkte indflydelse på mesterskabskampen.

Både Lyngby og Blokhus FC har erklæret, at de vil anke DBU's afgørelse, hvilket skal ske inden for 14 dage.