Fortsæt til indhold
Fodbold

»Sidste år havde vi vundet 3-0«

OB’s Espen Ruud havde svært ved at finde noget positivt at sige efter 1-1 mod Sønderjyske.

Espen Ruud var med i kampen.

Faktisk spillede han alle 90 minutter mod Sønderjyske, men bagefter havde OB’s højre back alligevel svært ved at forstå kampens forløb.

»Det er helt utroligt, at vi ikke står med tre point. Vi blæste Sønderjyske ud af banen næsten hele kampen, og sidste år havde vi vundet 3-0 i sådan en kamp. Jeg føler, at det hele går mod os, og vi savner en rigtig målscorer, der kan afgøre kampene for os, for vi spiller godt og producerer chancer.«

Skuffet nordmand

Selv var nordmanden ufrivilligt indblandet i Sønderjyskes udligning, da blandt andre han blev ramt af Henrik Hansens afslutning, der dermed lige akkurat kunne sejle i nettet til slutresultatet 1-1, hvilket naturligvis kun gjorde nordmanden endnu mere skuffet.

»Ja, det var et flot mål. Den side af fodbold er tungt, men vi er begyndt at kæmpe og slås, og det savnede vi i begyndelsen af foråret.«