Fortsæt til indhold
Fodbold

Capello stopper som landstræner

Fabio Capello stopper som engelsk landstræner efter et bittert opgør om anførerposten.

Italieneren Fabio Capello stopper med øjeblikkelig virkning som engelsk landstræner.

Det bekræfter det engelske fodboldforbund, FA, på sin hjemmeside.

Uenighed om anførerpost

Fabio Capello, som i 2007 blev udpeget som træner for det engelske landshold, lagde sig forleden ud med fodboldforbundet.

I sidste uge fik Chelsea-spilleren John Terry besked fra det engelske fodboldforbund, FA, at han ikke længere kunne være anfører for det engelske landshold, fordi han er mistænkt for at have råbt en racistisk kommentar til en modspiller.

Landstræneren var imidlertid dybt uenig i beslutningen, fordi John Terry ikke er blevet dømt i sagen, og han har derfor ikke holdt tilbage med sin mening i medierne.

Fabio Capello var onsdag indkaldt til et møde med FA-ledelsen, og det resulterede altså i en opsigelse.

"Jeg vil gerne understrege, at Fabio Capello under dagens møde og i hele hans tid som engelsk landstræner har opført sig på en yderst professionel måde. Vi har accepteret hans tilbagetræden og accepterer denne som den rigtige beslutning," siger fodboldforbundets formand, David Bernstein.

Kritisk tidspunkt

Fabio Capellos afgang kommer mindre end et halvt år før EM i Ukraine og Polen.

Det er endnu uvist, hvem der skal overtage posten, men FA har indkaldt til et pressemøde i morgen om spørgsmålet.

Den 65-årige italienske trænerlegende har blandt andet har stået i spidsen for AC Milan, Real Madrid, Roma og Juventus.

Han havde på forhånd bekendtgjort, at dette ville blive hans sidste trænergerning.