Bendtner: Ingen kan stoppe mig
Selvtillid: Nicklas Bendtner har aldrig været nervøs før eller under en fodboldkamp.
Når Nicklas Bendtner vågner om morgenen er der én ting, han med garanti ikke er fyldt af.
Den 22-årige Amagerknægt, som bærer Danmarks offensive VM-spil på sine skuldre, kender ikke til tvivl på egne evner.
Han har aldrig været nervøs før eller under en kamp, og det var en nærmest vild oplevelse, da avisen besøgte Nicklas Bendtner, og han fik tid til at tænke og fortælle, om den han er, og hvorfor han er sådan. For eksempel om, hvorfor han aldrig har tvivlet på, at han ville blive en af verdens bedste angribere.
»Fordi jeg var skide god,« siger Bendtner.
Han skraldgriner og laver et underligt langt hvæs med halsen, så man ikke er i tvivl om, at Bendtner blot er en gadedreng med helt specielle evner på trods af sit feterede liv. Bendtner er helt bevidst om sit eget talent, og han ved, at det er den slags udtalelser, som får ham til at virke arrogant.
Uhørt selvsikker
Det vil han nødigt være, men han er helt uhørt selvsikker til et punkt, så man til tider næsten ikke fatter, hvad der kommer ud af munden på ham. Han ved, hvor god han er, og han ser ingen grund til at lægge skjul på det, blot fordi han risikerer at træde kolleger over tæerne.
»Når jeg går på banen, tror jeg ikke på, at der er nogle forsvarsspillere, som kan tage bolden fra mig. Hvis bolden bliver spillet op til mig, er det mig, som vinder duellen og ingen andre. Derfor har jeg ikke tvivl. Hvis jeg får spillet bolden perfekt til mit højreben, er det umuligt, at jeg taber den,« fortæller Bendtner om sine tanker før og under en kamp.
Han er en unik angriber og personlighed med dansk pas, som Danmark ikke kan undvære til VM. Udover hans evner, giver han attitude og selvtillid til holdet.
Tanken om, at gennemsnitligheden først forsvinder, når Bendtner er med, er ikke blevet mindre efter landsholdets venskabskampe frem mod VM.