Fortsæt til indhold
Fodbold

Mourinho efter El Clasico-sejr: Vi skal ikke lade os rive med

Cheftræner José Mourinho hylder Real Madrids spillere efter tre vigtige point i topbrag i La Liga.

/ritzau/

Real Madrids cheftræner, José Mourinho, er stolt af sine spillere efter 2-1-sejren over rivalerne fra FC Barcelona på udebane søndag.

Mourinho kalder sejren fuldt fortjent, men understreger, at en triumf på Camp Nou ikke er det vigtigste.

- Det er en fantastisk sejr, men når vi vender tilbage til arbejdet, vil jeg ikke lade folk have hovedet oppe i skyerne, siger Mourinho ifølge Real Madrids hjemmeside.

- Hvis vi vinder i dag, men taber på El Sardinero (Racing Santanders hjemmebane, red.), vejer dagens sejr ikke lige så tungt, for Real Madrid spiller ikke for at vinde på Camp Nou. Real Madrid spiller for at vinde mesterskaber.

Real Madrid møder søndag Racing Santander på udebane i La Liga.

Mourinho roser sit mandskab for at være velorganiserede og for at vise mod til at spille bolden ud bagfra mod FC Barcelona, der lagde et stort pres i søndagens topbrag.

Kylian Mbappé scorede begge gange for Real Madrid og rundede dermed 100 mål for kongeklubben.

- Jeg er meget glad. Jeg tror, at alle godt ved, at jeg kan lide at score mål. Jeg kan godt lide at hjælpe holdet på den måde, men i dag er det blot en detalje, fordi det vigtigste er holdets sejr, siger Mbappé til Real Madrid TV ifølge nyhedsbureauet AFP.

FC Barcelona topper fortsat La Liga med 27 point efter ti kampe. Atlético Madrid ligger to point efter, mens Real Madrid har 24 point på en tredjeplads.