Sepp Piontek er død efter kort tids sygdom
Fodboldlandstræneren, der var med til at revolutionere dansk fodbold i 1980’erne, blev 85 år.
Den tidligere fodboldlandstræner, der var med til at revolutionere dansk fodbold i 1980’erne, Sepp Piontek er død i en alder af 85 år.
Det oplyser familien, skriver TV 2.
Piontek er død efter kort tids sygdom, lyder det.
Sepp Piontek tiltrådte som landstræner i 1979 og stod i spidsen for Danmark, der nåede semifinalen ved EM i 1984 og kom til VM for første gang i 1986.
Dansk Boldspil-Union (DBU) er da også hurtig til at markere den tidligere landstræners død.
»Vores tidligere landstræner Sepp Piontek er desværre gået bort. Æret være hans minde,« lyder det på DBU’s X-konto.
Piontek var kendt som en hård hund af en forsvarsspiller, da han fra 1960 til 1972 tørnede ud for Werder Bremen.
Han fik også seks landskampe for det vesttyske landshold, men han vil primært blive husket for sin trænerkarriere.
Den tog han hul på i ligeledes Werder Bremen, og han var også forbi Fortuna Düsseldorf, Haitis landshold og St. Pauli, før han i 1979 blev præsenteret som landstræner for Danmark.