Fortsæt til indhold
Fodbold

Det uventede topopgør blev en gyser i Silkeborg

Begge hold brændte straffespark i en højdramatisk og lidt uventet topkamp, da Viborg slog Silkeborg med 2-1. En ekspert roser klubbens struktur.

Håbet og troen er lige så stærke i øjeblikket i Viborg FF, som den grønne farve og trekløveren i logoet indikerer, efter holdet fortsætter de gode takter fra seneste sæson.

I en tæt Superliga-tabel fortsætter holdet med at levere og har ikke tabt siden 0-1-nederlaget til Randers i august. Derfor ventede en – før sæsonstart – måske lidt uventet topkamp, da holdet søndag mødte Silkeborg på udebane og skulle forsøge at holde snor i FC Nordsjælland i toppen af tabellen.

»Det er en enormt stabil klub. Viborg leverer stort set altid gode præstationer og har været det bedste hold på banen i stort set alle kampe. Sommetider taber holdet også, men præstationerne er altid gode,« fortæller Mikkel Bischoff, fodboldkommentator på Discovery.

I udekampen mod Silkeborg kom Viborg skidt i gang og kom bagud efter en lille halv times spil, men symptomatisk for Viborgs sæson fik holdet fightet sig tilbage.

Farvel til profiler

Viborgs aktuelle succes kommer på trods af, at klubben har måttet sige farvel til en række store profiler i løbet af det seneste halvandet års tid. Først smuttede topscorer Sebastian Grønning, der nu er i AGF, og blev efterfulgt af bl.a. Lars Kramer, træner Lars Friis og senest Christian Sørensen og Justin Longwijk. Men ifølge Mikkel Bischoff er det ikke til at se, at den ene profil efter den anden forlader klubben.

»Man bemærker det ikke på præstationerne, og det er jo det allermest imponerende: at de kan skifte træner og spillere uden, at man ser det på banen.«

I stedet træder andre profiler i karakter, og Mikkel Bischoff roser især Jeppe Grønning på den defensive midtbane, som ifølge fodboldkommentatoren har været »blandt de bedste spillere i Superligaen i denne sæson,« og angriber Jay-Roy Grot, som fik en hovedrolle mod Silkeborg.

Topkampen havde alt det, man på forhånd håber på: flair, intensitet, drama og offensivt spil. Kort efter pausen fik Viborgs Jan Zamburek udlignet Tonni Adamsens føringsmål, og kort tid efter kom dramatikken.

Først brændte Jakob Bonde straffespark for Viborg, og få minutter senere var det Silkeborgs tur til at få straffespark. Men heller ikke Kasper Kusk kunne score.

Nærmer sig stor sæson

I stedet blev Jay-Roy Grot den store Viborg-helt i det midtjyske derby, da han kom først på en bold i feltet og scorede til 2-1. Et resultat, som udeholdet i slutfasen var tæt på at udbygge. Med de tre point har Viborg nu igen tre point op til FC Nordsjælland på førstepladsen og hele fem point ned til forfølgerne.

»Målsætningen i Viborg før sæsonen var nok ikke at rykke ned. Men jeg er 100 pct. sikker på, at holdet kommer i top-seks nu, og derfra har det alt at spille for. Viborg kan godt blande sig helt i top, og hvis klubben kan holde på sine spillere til vinter, kan den sagtens spille med om top-tre,« siger Mikkel Bischoff.

Til gengæld forventer han ikke, at Viborg forbliver en fast del af top-seks i årene fremover.

»Så skal klubben have tilført mere økonomi, for på et tidspunkt begynder de klubber med flere penge også at sætte tingene rigtigt sammen. Men når man ser på de hold, der har succes lige nu i forhold til budget, er det med FC Nordsjælland, Viborg og Randers klubber med stabilitet, kontinuitet og godt drevne klubber.«