Premier League skærper sikkerhed for at undgå baneinvasioner

For at komme baneinvasioner til livs agter Premier League at stramme op på sikkerheden på stadionerne.

Artiklens øverste billede
Manchester City-fans løb på banen, efter at holdet 22. maj sikrede sig det engelske mesterskab i sidste runde af Premier League. Foto: Darren Staples/Ritzau Scanpix

Det blev nærmest en trend i slutningen af det netop overståede fodboldsæson.

Adskillige steder i Europa blev banen invaderet lige efter slutfløjtet, når et hold havde opnået noget stort. Oprykning, mesterskab, en undgået nedrykning.

Men nu vil Premier League baneinvasionerne til livs. På sin hjemmeside skriver den engelske liga, at klubberne er blevet enige om at skærpe sikkerheden på stadionerne.

Det skal også få bugt med brug af fyrværkeri og andet pyroteknik.

- Det er vitalt, at alle føler sig sikre til en fodboldkamp, siger Premier League-chef Richard Masters på hjemmesiden.

- Fans skal mindes om, at det er ulovligt at gå ind på banen på ethvert tidspunkt. For at gøre det klart, så er området udelukkende forbeholdt fodbold, og spillere, trænere, kampofficials og andre tilstedeværende bør på intet tidspunkt frygte for deres sikkerhed.

Det uddybes ikke, hvor mange tiltag Premier League indfører, men et af dem omhandler, at klubberne selv skal medbringe sikkerhedsfolk, der kan holde styr på publikum.

Da Manchester City 22. maj sikrede sig mesterskabet mod Aston Villa, blev Villa-målmand Robin Olsen overfaldet, da tilskuere invaderede banen efter slutfløjtet.

Crystal Palace-træner Patrick Vieira endte ligeledes i tumult med en tilskuer inde på grønsværen, da banen blev invaderet, efter at Everton sikrede sig overlevelse i Premier League i en kamp mod Crystal Palace.

Fænomenet med baneinvasioner dukkede også op i Danmark, da FC København sikrede sig det danske mesterskab i sidste runde af Superligaen.

Her invaderede cirka 200 FCK-fans banen umiddelbart efter kampen.

/ritzau/

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.