Tysk fodboldforbund fratager ekskanslers æresmedlemskab
Gerhard Schröder fratages endnu et æresmedlemskab på grund af sine forbindelser til Rusland.
Det Tyske Fodboldforbund (DFB) har fredag besluttet at fratage Tysklands tidligere kansler Gerhard Schröder sit æresmedlemskab, som han har haft siden 2005.
Beslutningen, som havde ingen stemmer imod, blev foretaget af DFB Bundestag, der er det øverste organ i forbundet.
Det sker som følge af, at 77-årige Schröder har afvist at fratræde de stillinger, som han sidder på i russisk statsejede virksomheder.
- Angrebet på Ukraine, der bryder med international lov, kan ikke retfærdiggøres med noget.
- Enhver der af hensyn til personlige interesser ikke tager afstand fra krigen og den angribende part deler ikke DFB’s værdier, siger forbundets vicepræsidenter Dr. Rainer Koch og Hans-Joachim Watzke i en meddelelse på forbundets hjemmeside.
Af samme grund valgte også fodboldklubben Borussia Dortmund i sidste uge at fratage Schröder hans æresmedlemskab i klubben.
Gerhard Schröder, der var tysk kansler fra 1998 til 2005, er i øjeblikket bestyrelsesformand i det russiske olieselskab Rosneft.
Han er desuden også formand for den russiske gasrørledning Nord Stream 2’s aktionærkomité og står til at træde ind i bestyrelsen hos den statsejede mastodont Gazprom.
Schröder har i mange år været kendt for at have et godt forhold til den russiske præsident, Vladimir Putin. Et forhold, som den forhenværende kansler på det seneste har modtaget kritik for.
Kritikken er kommet som følge af Ruslands invasion af Ukraine, som flere politikere og sportslige organisationer, herunder adskillige fodboldklubber og sportsorganisationer, har fordømt.
Ligesom Schröder har også de tidligere franske og italienske premierministre François Fillon og Matteo Renzi fået kritik for deres forbindelser til Rusland.
Schröder har modsat dem afvist at fratræde sine stillinger i de russiske firmaer.
/ritzau/