DBU fordømmer Super League
Administrerende direktør Jakob Jensen oplyser til TV 2, at DBU er modstandere af den nye, omdiskuterede fodboldturnering Super League.
Dansk Boldspils-Union (DBU) melder sig nu i koret af organisationer, spillere og privatpersoner, der på det kraftigste tager afstand fra den nye fodboldturnering Super League, som 12 europæiske topklubber sent søndag aften meddelte, at man i samarbejde vil skabe.
Det fastslår DBU’s admninstrerende direktør Jakob Jensen overfor TV 2.
»Det er en gennemført dårlig idé af flere grunde. Blandt andet fordi fodbold er drømme. Det kan ikke nytte noget, at man laver en lukket liga, hvor klubbernes eneste formål er at tjene penge. Det udelukker det fællesskab, fodbold er, og det er et grundlæggende angreb på den europæiske fodboldstruktur,« siger han til mediet.
Bag den nye turnering står 12 klubber, heriblandt Manchester City, Real Madrid og Inter. Uefa fordømte allerede inden offentliggørelsen turneringen og advarede om, at spillere, der deltager i turneringen, kan blive udelukket fra landsholdsturneringer.