Se målene - sådan gik Superligaen: Saksesparksmål, Kusk i hopla og topbrag
Få et samlet overblik over Superligarunden hér.
AaB 3-2 Lyngby
Der var målfest i Aalborg, da AaB vaskede lidt af midtugens pokalnederlag til B93 væk. AaB fik en glimrende start, da Kasper Kusk elegant sparkede bolden forbi Thomas Mikkelsen i Lyngby-målet, før Kristoffer Pallesen scorede selvmål til 1-1, da han ikke kunne undgå en returbold fra målmand, Jacob Rinne. Men AaB var stærkest, og efter endnu et mål af Kasper Kusk og et langskudsmål af Iver Fossum kunne AaB tage de tre point efter en 3-2-sejr. Netop tre point er også, hvad Lyngby nu har i bunden af tabellen efter 12 runder
FC Nordsjælland 0-1 FC København
Al snak om eksotiske træningsture, William Kvists kaffekopper og skuffende resultater forstummede for en stund, da FCK vandt 1-0-sejr på kunstgræsset i Farum, hvor holdet historisk har det vanskeligt. FCK startede mest på bolden, mens FCN lurede på omstillingerne. En tempofyldt første halvleg endte 0-0, og først ti minutter før tid scorede Pep Biel kampens enlige mål, da han sendte bolden over i det lange målhjørne til stor forløsning. Med sejren ligger FCK på en delt femteplads.
Brøndby 2-1 Sønderjyske
Der var topopgør på Brøndby Stadion, da Sønderjyske gæstede Vestegnen. Sønderjyske forsøgte at stå kompakt i kæderne, mens Brøndby forsøgte at sætte holdets to lynhurtige angribere, Simon Hedlund og Mikael Uhre, i scene. Det lykkedes efter 32 minutter, da Hedlund med et fladt indlæg fandt Uhre, der nemt kunne score. 10 minutter senere scorede gæsterne på et straffespark efter en længere VAR-konsultation, da målscorer Uhre af kameraerne blev fanget i at svinge en albue i hovedet på Marc Dal Hende. Til sidst dukkede hjemmeholdets Anis Slimane op, afgjorde kampen og sendte Brøndby tilbage på ligaens førsteplads.
Randers FC 3-1 Vejle Boldklub
Vejle skulle forsøge at komme tilbage på sporet, da holdet fredag mødte Randers på udebane. Efter en tæt og intens første halvleg så det også ud til at lykkedes, da gæsternes 17-årige skarpretter Wahid Faghir bragte sit hold foran med 1-0 efter et flot gennemspillet angreb i 33. minut. Men efter pausen efterlod Randers ingen tvivl om kampens udfald, og i løbet af anden halvlegs første 25 minutter satte randrusianerne tempo på, scorede tre gange og tog alle tre point og ligger nu fint til i kampen om top seks-pladserne, mens Vejle forbliver på en 10. plads.