Trøjborg mindet i stilhed

Tredje etape af cykelløbet Giro d'Italia åbnede med en mindehøjtidelighed.

Artiklens øverste billede

Det skulle være en festdag i Horsens, da det italienske cykelløb Giro d'Italia besøgte byen for første gang, men der var mange triste ansigter på et fyldt rådhustorv, mens rytterne trillede ud af byen.

Løbet blev indledt med et minuts stilhed for borgmester Jan Trøjborg, som døde af et hjertetilfælde under et motionsløb søndag. KL-formanden havde været en af drivkræfterne bag cykelløbets besøg i Danmark og Horsens.

Lidt underligt

Else Jensen fra Horsens havde fundet en plads helt fremme ved startstregen.

- Det er lidt underligt, at Jan ikke er her. Jeg har det rigtig mærkeligt med det. Jeg har kendt Jan altid, da vi har været i DUI sammen og har socialdemokratiske børn. Vi vidste, hvem hinanden var, så det er rigtig uhyggeligt.

- Det er i Jans ånd, at cykelløbet skulle gennemføres, siger Else Jensen.

Etapen var i forvejen udset til mindehøjtidelighed for cykelrytteren Wouter Weylandt, som døde i et styrt under løbet sidste år - også på 3. etape.

Rytterens enke, An-Sophie, var kommet for at sætte etapen i gang og hilse på Weylandts tidligere holdkammerater.

Tragisk besked

Mange lokale var mødt frem for at mindes Jan Trøjborg og se det store cykelcirkus, som var kommet til byen, blandt dem Pia Nielsen.

- I al respekt for både cykelrytteren og vores borgmester, synes jeg, det er godt, at man gør det. Det var tragisk, at få den besked i går, siger Pia Nielsen.

Giro d'Italia rejser videre til Italien efter mandagens etape.

TV: Helikopter-larm skæmmede Giro-stilhed

Ritzau

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.