Svensker: Contador burde ikke køre giroen
Thomas Löfkvist mener ikke, at Alberto Contador bør køre med i Giro d'Italia med en uafsluttet dopingsag.
Alberto Contador, der lige nu fører Giro d'Italia, burde slet ikke have mulighed for at deltage i det italienske etapeløb.
Sådan er vurderingen fra den svenske cykelrytter Thomas Löfkvist.
Han mener ikke, at Contador burde konkurrere så længe, der ikke foreligger en endelig dom i spanierens clenbuterol-sag fra sidste års Tour de France.
UCI må ændre reglerne
- Han har lov til at være her og konkurrere, for sådan er reglerne.
- Men det vil være ærgerligt, hvis han får en dom om tre uger, og man bagefter skal stryge hans resultater. Det vil være forkert, siger Löfkvist ifølge TT.
Svenskeren foreslår derfor, at den internationale cykelunion, UCI, ændrer på reglerne.
- De burde se på reglerne, så man undgår sådan noget. Man ved ikke, hvordan løbet ville forløbe, hvis han ikke var med, siger Löfkvist.
Frifindelse blev anket
Sagen tager udgangspunkt i en positiv dopingprøve fra sidste års Tour de France, hvor en lille mængde clenbuterol blev fundet i den spanske rytters blod.
Contador, der i dag kører for Bjarne Riis og Saxo Bank-Sungard, men dengang var i stald hos Astana, har hele tiden fastholdt, at han har fået stoffet ind i kroppen, fordi han har spist en forgiftet bøf.
Det spanske forbund gav i første omgang udtryk for, at Contador skulle udelukkes i et år, men i sidste ende besluttede man sig alligevel for ikke at give ham karantæne.
Den beslutning har UCI og det internationale antidopingagentur, Wada, anket til den internationale sportsdomstol, CAS.
CAS har meddelt, at man vil komme med en dom inden starten på dette års udgave af Tour de France.