Kyllingens cykelhold henter sprinter

Cykelholdet Christina Watches-Onfone har skrevet kontrakt med dansker, som blev renset i dopingsag.

Artiklens øverste billede
Philip Nielsen blev renset i dopingsag, hvor han var mistænkt for at have taget clenbuterol. Foto: Christina-Watches Onfone

Cykelholdet Christina Watches-Onfone, der har Michael Rasmussen som topnavn, har skrevet kontrakt med sprinteren Philip Nielsen.

- Min forventning er, at jeg selv kommer til at vinde løb i år, og at jeg i de store løb kan være næstsidste mand i vores sprintertog og dermed levere sejren på et sølvfad til vores italienske supersprinter, Angelo Furlan, siger Philip Nielsen i en pressemeddelelse.

Samarbejde udskudt

Philip Nielsen var for nylig involveret i en dopingsag, eftersom han testede positiv for stoffet clenbuterol. Senere blev han frifundet.

Det var samme stof, der udløste en positiv dopingtest til Tour de France-vinderen Alberto Contador.

- Desværre måtte vi udskyde vores samarbejde, da jeg blev ramt af anklagen om brug af clenbuterol - en anklage jeg i dag er totalt renset for, siger Philip Nielsen.

Ritzau

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.