Kyllingen: Verdens hårdeste etape

Michael Rasmussen forudser problemer for Alberto Contador i Italien.

Artiklens øverste billede
Hjælperytterne bliver vigtige for Contador på lørdagens etape. Foto: AP

Det meste af cykelverdenen lod sig på ny imponere, da Alberto Contador søndag eftermiddag satte alle konkurrenterne på plads i Giro d’Italia på vej op ad vulkanen Etna.

Ikke mindst danske Michael Rasmussen.

”Det var meget imponerende, hvad han lavede i søndags. Men der er jo ikke nogen, der kan stille spørgsmålstegn ved, at han er verdens bedste etapeløbsrytter. Og det beviste han så bare endnu en gang,” lyder det fra den danske klatrer til spn.dk.

Verdens hårdeste etape

Men heller ikke Michael Rasmussen vil kalde kampen om den samlede sejr afgjort endnu. Heller ikke selvom Alberto Contador er mere end halvandet minut foran nummer to i klassementet.

”Det er et langt og møghårdt Giro d’Italia,” siger han og fremhæver især løbets 14. etape, som har været genstand for en del kritik fra feltet.

Lørdag den 21. maj skal feltet tilbagelægge 210 km. og over Monte Crostis – og den etape kan blive helt afgørende, mener Michael Rasmussen.

”Det er verdens hårdeste etape. Jeg har aldrig kørt så hård en etape som den, de skal køre den dag. Der kan han godt blive sat under pres, for holdet kan godt være sårbart. Hvis han bliver isoleret meget tidligt på en 240 km. lang etape, så er der langt til mål. Også selvom man hedder Contador,” siger Michael Rasmussen.

Holdbare hjælpere

Derfor bliver hjælperne utroligt vigtige for Alberto Contador, mener Michael Rasmussen.

”Han har en Navarro og en Hernandez, som er meget holdbare. Og det lader til, at Richie Porte bliver sparet, hver eneste gang, det går op ad bakke. Så smider han 15-20 minutter. Han skal bruges senere i Giro d’Italia, så det gælder om at spare så meget som muligt på de der ryttere,” siger han.

Sidste efterår blev Michael Rasmussen selv rygtet til Bjarne Riis’ cykelhold, Saxo Bank-Sungard, som hjælper for den spanske stjerne. Men i sidste ende valgte Riis ham alligevel fra - til Michael Rasmussens store ærgrelse, da han havde håbet på at blive holdkammerat med Alberto Contador.

Ville gerne hjælpe Contador

Michael Rasmussen forstår godt, at det ville være et særsyn for de danske cykelfans at se ham køre som hjælper for den mand, der overtog hans Tour de France-sejr tilbage i 2007. Men han lægger ikke skjul på, at han hellere end gerne ville hjælpe Alberto Contador til en ny sejr i det franske.

”Da jeg blev spurgt om det, mente jeg helt oprigtigt, at det kunne være det allerstørste for mig at køre Contador til Paris i gult,” siger han.

null

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.