Mads Pedersen åbner Giroen med etapesejr
Den tidligere verdensmester skrev dansk historie og har tangeret en bedrift, som Rolf Sørensen længe har haft råderet over.
Selv for en sejrsvant herre som Mads Pedersen var det en særlig bedrift, der blev opnået fredag eftermiddag.
Midt i vrimlen af fotografer, fans og konkurrenter lyste den danske cykelstjerne derfor op med sit lykkelige smil i målområdet efter 1. etape af Giro d’Italia.
»At vinde etapen og gå i lyserødt er utroligt - specielt efter sådan et holdarbejde,« sagde Mads Pedersen i vinderinterviewet.
Mindst en dag mere vil Lidl-Trek-stjernen stråle klart, når den 29-årige herre kan iføre sig den lyserøde førertrøje som den første dansker nogensinde i den italienske grand tour.
Samtidig tangerede han Rolf Sørensens rekord som den mest vindende danske cykelrytter nogensinde med sin sejr på åbningsetapen i Giro d’Italia.
Kan han holde trøjen?
Triumfen blev sikret gennem en suveræn spurt, hvor Mads Pedersen formåede at holde den belgiske stjerne Wout van Aert bag sig efter fornemt forarbejde fra sin holdkammerat Mathias Vacek.
Inden da var danskeren blevet hjulpet godt gennem den kuperede etape med hjælp fra bl.a. Giulio Ciccone, der er holdet bedste klatrer og bud på en topplacering i klassementet.
For Mads Pedersens vedkommende gælder det nu om at forsøge at forsvare førertrøjen på enkeltstarten lørdag. Mere overordnet er målet at sikre sig flere etapesejre og at gå efter en anden slags førertrøje, nemlig pointtrøjen, som han tidligere har vundet i Vuelta a Espana.
I alt har danskeren nu vundet syv grand tour-etaper – to i Tour de France, to i Giro d’Italia og tre i Vuelta a Espana. Dertil skal lægges triumfer som VM-titlen i 2019 og flere endagsløb som Gent-Wevelgem, der samlet set har ført ham til 51 professionelle sejre – og nu også en førertrøje i en grand tour for første gang.