Mads Pedersen slog verdensmesteren og tog flot sejr
Det var en oprejsning for Lidl-Trek, der måtte se Mattias Skjelmose udgå efter et styrt, som vækker bekymring frem mod VM.
En tidligere verdensmester slog den nuværende i en direkte duel, da Mads Pedersen vandt spurten på 2. etape i Luxembourg Rundt lige foran Mathieu van der Poel.
Det var Lidl-Trek-danskerens 12. professionelle sejr i 2024, hvor han bl.a. har vundet etapeløbene Etoile de Besseges, Tour de la Provence og Lidl Deutschland Tour.
Samtidig sørgede den 28-årige cykelstjerne for oprejsning til sit hold, efter Mattias Skjelmose måtte udgå som følge af et styrt på etapen.
»Det var planen at køre efter klassementet med Mattias. Nu kan vi i det mindste rejse herfra med en etapesejr, selvom vi selvfølgelig gerne vil have mere,« sagde Mads Pedersen i det officielle vinderinterview, hvor han også takkede holdkammeraterne for et flot forarbejde.
Opløftende Skjelmose-nyt
Danskeren vandt efter en overbevisende spurt, hvor Mathieu van der Poel forsøgte at følge konkurrentens acceleration, men til sidst måtte kapitulere.
Hollænderen kan dog trøste sig med, at han stadig har førertrøjen efter sin sejr på 1. etape i Luxembourg.
Etapeløbet bliver kørt frem til søndag, hvorefter bl.a. Mads Pedersen rejser videre for at deltage ved VM-linjeløbet den 29. september.
Her var Mattias Skjelmose udset en rolle som kaptajn for Danmark, og det kan stadig lade sig gøre ifølge Lidl-Trek.
»Han har sår på albuen, hoften og knæet og var lidt svimmel efter styrtet. Vores holdlæge vil fortsat overvåge ham, men der er i øjeblikket ingen bekymring for alvorlig skade. Hans deltagelse ved VM bør ikke blive påvirket,« lyder det fra holdet ifølge TV 2.
Den 23-årige Skjelmose blev samlet nummer fem og vandt ungdomskonkurrencen i Vuelta a Espana tidligere på måneden.
For Mads Pedersen er denne sæson karrierens klart bedste i forhold til antallet af sejre, selvom han også tidligere har vundet bl.a. VM i 2019, mindst en etape i alle tre grand tours - Tour de France, Giro d’Italia og Vuelta a Espana - samt flere store endagsløb gennem karrieren.
I år er den største triumf umiddelbart sejren i brostensløbet Gent-Wevelgem, som danskeren vandt i en direkte duel mod, ja, Mathieu van der Poel.